راهنمای خرید

ویژگی های اجاق گاز توکار

از گذشته برای پختن هر غذایی نیاز به حرارت داشتیم که این حرارت ابتدا با استفاده از آتش به صورت مستقیم تهیه میشد و بعد ها با رایج شدن لوله کشی گاز شهری از طریق اجاق گاز ها حرارت مورد نیاز را تهیه میکنیم. اجاق گاز ها از لحظه پیدایش شکل های متفاوتی به خود گرفته اند، ابتدا به شکل تنور بوده و از طریق هیزم حرارت مورد نیاز را تامین می‌کردند و بعد ها شکل رایج امروزی را به خود گرفته اند. انواع رایجی که می‌توان آن را در بازار پیدا کرد اجاق گاز های مبله و توکار می‌باشند که گاها به عنوان اجاق گاز رومیزی نیز شناخته می‌شود. در این مقاله ما به بررسی ویژگی های اجاق گاز توکار خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

ویژگی های اجاق گاز توکار

ویژگی های اجاق گاز توکار

هنگام خرید اجاق گاز رومیزی با انواع برند و مدل آشنا می‌شوید که هرکدام ویژگی خاص خود را دارند. گاها با برخی اصطلاحات آشنا می‌شوید که تاکنون به گوش شما نخورده است، برای اینکه بتوانید یک انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید باید با ویژگی های این اجاق گاز ها به خوبی آشنا باشید. در ادامه با برخی از مهم ترین ویژگی های آنان اشاره می‌کنیم.

تعداد شعله

تعداد شعله

مطمئنا اجاق گاز 5 شعله برای کسی که به تنهایی در خانه زندگی می‌کند کاربردی نخواهد بود و هنگام خرید هزینه بالایی ایجاد خواهد کرد. تعداد شعله از مهم ترین معیار هایی می‌باشد که هنگام خرید باید به آن توجه کنید. اجاق گاز های 2 شعله، 3 شعله، 4 شعله و 5 شعله رایج بوده و باید آن را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید.

اندازه شعله

اگر اجاق گاز را برای آشپزخانه خانواده خود تهیه می‌کنید ، اجاق گاز شما باید سرشعله هایی با اندازه های متفاوت داشته باشد. معمولا در اجاق گاز های پنج شعله، اجاق دارای 2 شعله کوچک، 2 شعله متوسط و یک شعله پلوپز می‌باشد، این تنوع باعث می‌شود که پختن غذاها به صورت همزمان و با میزان حرارت متفاوت انجام شود.

ترموکوپل

ترموکوپل

از جمله از مهم ترین ویژگی های تاثیرگذار در ایمنی وسایل گاز سوز وجود ترموکوپل می‌باشد که هنگام خرید باید به بودن آن توجه کرد. وجود ترموکوپل در اجاق گاز توکار باعث می‌شود هنگامی که شعله اجاق بر اثر وزش باد و یا به دلیل سر ریز شدن غذا ها خاموش شد، جریان گاز به صورت خودکار قطع شود و از بروز انفجار و یا نشت گاز خودداری کند. اجاق های قدیمی این ویژگی را نداشته و باعث بروز بسیاری از مشکلات می‌شد.

فندک

فندک

سیستم فند ک در اجاق گاز ها به چند صورت عمل می‌کند، در برخی مدل ها عملگر فندک دکمه خاصی داشته و با فشار دادن آن جرقه زن بر روی تمامی شعله ها عمل کرده و باعث روشن شدن شعله ای می‌گردد که جریان گاز در آن جاری می‌باشد. در مدل های دیگر سیستم جرقه زن به صورت تکی عمل می‌کند به این صورت که با چرخاندن شعله تنها فندک آن شعله فعال شده و باعث روشن شدن آن می‌شود. وجود سیستم جرقه زن خودکار از جمله از ویژگی های اجاق گاز توکاربوده که شما را از دیگر تجهیزاتی مانند فندک جانبی یا کبریت بی نیاز خواهد کرد.

نمایشگر دیجیتالی

نمایشگر دیجیتالی

تکنولوژی وارد همه عرصه ها شده که لوازم خانگی از آن بی تاثیر نمی‌باشد. پیدایش این تکنولوژی را می‌توان با به وجود آمدن نمایشگر دیجیتالی بر روی اجاق گاز ها مشاهده کرد. امکاناتی که این نمایشگر به اجاق گاز اضافه می‌کند بسیار کاربردی می‌باشد که عبارت اند از: تعیین مدت زمان پخته شدن غذا، تعین زمان مشخص برای خاموش شدن، تعیین میزان حرارت هر شعله، قفل کودک و همچنین بسیاری از ویژگی های دیگر که شاید با گذشت زمان شاهد آن باشیم.
به این نکته توجه باید کرد که این ویژگی قابلیت های اجاق گاز شما را بیشتر می‌کند و تعیین کننده کیفیت نبوده و نباید به عنوان معیار اصلی خرید اجاق گاز توکار به حساب آورد.به عبارتی میتوان آن را از ویژگی های اجاق گاز توکار به حساب نیاورد.

تایمر

تایمر

حتما برای شما هم پیش آمده که غذایی را بر روی گاز بگذارید و با فراموش کردن آن باعث سوخته شدن غذا شوید. امکان جالبی که به تازگی اجاق گاز ها به آن مجهز شده اند وجود تایمر چه به صورت دیجیتال و چه به صورت ولوم دار می‌باشد. با استفاده از تایمر به راحتی زمان پخته شدن را تعیین کرده و غذا را بر روی شعله می‌گذاریم، بعد از گذشت زمان تنظیم شده شعله خاموش شده و از سوخته شدن و ته گرفتن غذا جلوگیری می‌شود.

شبکه و صفحه اجاق گاز

حتما بر روی شعله های اجاق گاز شبکه هایی را دیده اید که ظروف غذا بر روی آن ها قرار می‌گیرد. معمولا جنس آن ها از چدن بوده و مقاومت بالایی دارند که در انواع مدل ساخته می‌شوند. هنگام انتخاب، شبکه ای در نظر بگیرید که سطح صاف بالایی داشته و ظروف با اندازه های متفاوت بتواندد بر روی آن ها قرار گیرند. همچنین صفحه اجاق گاز به دلیل اینکه به طور مستقیم با حرارت در ارتباط می‌باشد و همچنین به طور مداوم باید تمیز و شسته شوند باید جنس مناسبی داشته باشد که در طول زمان آسیب نبیند.

نتیجه گیری

اجاق گاز های رومیزی یا توکار به دلیل حجم پایینی که دارند مورد استقبال بسیاری قرار گرفته اند. این اجاق ها بدون آنکه فضای زیرین خود را اشغال کنند بر روی سطح کابینت قرار گرفته و فضای زیرین محل مناسبی برای قرار دادن فر توکار و یا کابینت خواهد بود. با آشنا شدن در مورد ویژگی های اجاق گاز توکار امیدواریم بتوانید یک انتخاب و خرید هوشمندانه ای داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *