آموزشی

نحوه تنظیم دما یخچال فریزر

نحوه تنظیم دما یخچال فریزر

آیا شما با نحوه تنظیم دما یخچال فریزر تان به خوبی آشنا هستید؟! هر مدل از یخچال فریزری که داشته باشید مطمی‌نا نیاز خواهید داشت که دمای آن را تنظیم کنید ، دمای مناسب نه تنها باعث افزایش کیفیت مواد غذایی موجود در داخل یخچال و فریزر می‌شود بلکه طول عمر یخچال شما را افزایش خواهد داد. اگر یخچال فریزر ایرانی مثل امرسان،  پاکشوما، اسنوا، الکترواستیل و … یا از نوع برند خارجی دارید در این مقاله خواهید آموخت که چگونه دمای یخچال فریزرتان را تنظیم کنید.

آموزش کامل تنظیم دمای یخچال فریزر

آموزش کامل تنظیم دمای یخچال فریزر

مطمینا در هر خانه ای یخچال پیدا می‌شود و همه روش کار با آن را بلد هستند ولی با این حال هر مدل از یخچال فریزری تنظیم دمایی خاص خود را داشته و باید در درجه دمایی مخصوص خود تنظیم شوند.انتخاب اینکه کدام دما مناسب یخچال فریزر شما می‌تواند باشد به استاندارد مدل محصول شما بستگی خواهد داشت. به این نکته توجه کنید که تغییر ناگهتنی دما باعث صدمه دیدن به مواد غذایی شما خواهد شد پس  بهتر است هر زمان که قصد تغییر دمای یخچال را داشتید به آرامی و تدریجا این کار را انجام دهید.

تنظیم کننده دما یخچال

تنظیم کننده دما یخچال

افزایش و یا کاهش دادن دما توسط یک کنترل مکانیکی و یا دیجیتالی انجام می‌شود.در مدل های جدید تنظیم دما از طریق دکمه های دیجیتالی انجام شده و در مدل های قدیمی‌ توسط کنترلر مکانیکی انجام می‌شد.اگر اطلاع ندارید که کنترل کننده محصول شما کجا قرار دارد بهتر است ابتدا دفترچه راهنما را بررسی کنید. معمولا در یخچال های قدیمی‌ در داخل یخچال و کنار لامپ تعبیه شده و در مدل های جدید بر روی یخچال فریزر در نظر گرفته شده است.

نحوه تنظیم دما یخچال فریزر توسط ترموستات

تنظیم دما در این یخچال فریزر ها توسط ترموستات به روش زیر انجام می‌شود:

 • برچسب دماهایی که بر روی آن نمایش داده شده است معمولا 1 تا 5 و یا 1 تا 9 می‌ باشد.
 • عدد صفر نشان دهنده خاموش بودن یخچال است و اگر دما را بر روی آن تنظیم کنید به عبارتی یخچال فریزر را خاموش کرده اید.
 • عدد 9 بالاترین توان یخچال بوده و با تمام توان موتور یخچال کار خواهد کرد.
 • در صورتی که نمی‌دانید دمای یخچال را در کدام درجه قرار دهید، درجه را در وسط قرار دهید. به عنوان مثال اگر درجه محصول شما 1 تا 5 باشد آن را بر روی 3 قرار دهید و اگر درجه شما از 1 تا 9 باشد بهتر است آن را بر روی درجه 4 تنظیم کنید.
 • به طور کلی هر چه قدر فاصله بین کم ترین دما و بیشترین دما بیشتر باشد تنظیم دما یخچال شما انعطاف بالاتری خواهد داشت.
 • اگر احساس می‌کنید که مواد غذایی موجود در یخچال دمای مطلوبی ندارند و کامل سرد نمی‌شوند، درجه تنظیم دما را یک عدد بالاتر تنظیم کنید تا موتور یخچال با توان بیشتری نسبت به حالت قبل، کار کند.
 • به این نکته توجه کنید که عدد، هر چه قدر بزرگ تر باشد قدرت سرمایشی یخچال بیشتر خواهد بود.
 • 12 تا 24 ساعت بعد از هر تنظیم دما، مواد غذایی موجود در داخل آن را بررسی کنید تا  مطمین شوید که دمای تنظیم شده بسیار بالا و یا بسیار پایین نباشد.

طریقه تنظیم دما یخچال های دیجیتالی

طریقه تنظیم دما یخچال های دیجیتالی

یخچال فریزر های جدید به کنترل کننده تنظیم دما دیجیتالی مجهز شده اند که کار تنظیم و تغییر دما را راحت تر کرده است. در این نوع مدل ها دمای حال حاظر یخچال نمایش داده شده و تنظیم دمای آن ها ملموس تر خواهد بود که باید نکات زیر رعایت شود:

تنظیم دما این یخچال فریزر ها از روی پنل صفحه نمایش از طریق دکمه های تعبیه شده انجام می‌‌گیرد.

معمولا تنظیمات مربوط به دما توسط پنل صفحه نمایش قفل بوده و برای اعمال تنظیم در ابتدا باید قفل آن را باز کنید. برای این منظور دکمه قفل را به مدت 3 تا 5 ثانیه نگه دارید.

سپس با استفاده از دکمه های Cooling temperature  یا Refrigerator temperature می‌توانید دما را بالا و یا پایین ببرید.

در برخی از مدل ها دکمه  Jet Freezing تعبیه شده است که به معنای فریز کردن با سرعت بالا می‌باشد.زمانی که نیاز دارید مواد غذایی موجود در  فریزر با سرعت بالایی فریز شوند میتوانید از این ویژگی تعبیه شده استفاده کنید.

نحوه تنظیم دما یخچال فریزر در تابستان و زمستان

نحوه تنظیم دما یخچال فریزر در تابستان و زمستان

با عوض شدن فصل ها متوجه تغییرات دمایی شده و با توجه به آن باید تغییراتی را در دمای یخچال ایجاد کنیم. در فصل های سرد سال که دما کاهش پیدا می‌کند اختلاف دمای داخل یخچال با فضای آشپزخانه زیاد نبوده و به همین دلیل اتلاف دمایی کمتر اتفاق می‌ افتد و قدرت موتور می‌تواند در این فصل ها کاهش پیدا کند.

در فصل های گرم سال که اختلاف دمایی محیط با داخل یخچال زیاد می‌باشد، هنگام باز کردن درب یخچال هوای سرد از یخچال خارج شده و برای اینکه این افزایش دمایی داخل یخچال جبران شود یخچال فریزر باید با قدرت بیشتری کار کند به همین دلیل بهتر است در فصل گرما قدرت موتور افزایش پیدا کند.

برای تنظیم دما یخچال در فصل تابستان :

اگر تنظیم کننده دما یخچال فریزر شما از نوع ترموستاتی باشد بهتر است آن را بر روی 4 و یا 5 تنظیم کنید.

اگر یخچال شما از مدل اتوماتیک باشد آن را بر روی 3+ و یا 4+ تنظیم کرده و همچنین دمای فریزر را بر روی -18 تا -20 قرار دهید.

برای تنظیم دما یخچال در فصل زمستان :

اگر تنظیم کننده دما یخچال فریزر شما از نوع ترموستاتی باشد بهتر است آن را بر روی 2 و یا 3 تنظیم کنید.

اگر یخچال شما از مدل اتوماتیک باشد آن را بر روی 4+ و یا 5+ تنظیم کرده و همچنین دمای فریزر را بر روی -16 تا -19 قرار دهید.

کدام درجه دمایی برای تنظیم دما یخچال فریزر مناسب تر است؟

کدام درجه دمایی برای تنظیم دما یخچال فریزر مناسب تر است؟
 • ایمن ترین دما برای یخچال فریزر شما باید زیر 40 درجه فارنهایت باشد و بهترین دما برای آن 37 درجه فارنهایت می‌باشد.برای جلوگیری از رشد باکتری ها و همچنین افزایش  عمر مواد غذایی  درجه پایین تر پیشنهاد می‌شود.
 • دمای مناسب  از 35 تا 38 درجه فارنهایت معدل 2 تا 3 درجه سانتی گراد می‌باشد.
 • باکتری های بیماری زا در دمای بالای 40 درجه فارنهایت رشد می‌کنند.
 • دمای پایین تر از 38 درجه فارنهایت توصیه نمی‌شود چون مواد غذایی موجود در یخچال شروع به یخ زدن می‌کنند.
 • همچنین توصیه می‌شود که دمای فریزر خود را  در حدود صفر درجه فارنهایت قرار دهید تا مواد غذایی به خوبی منجمد شوند.
 • اگر متوجه شدید که بعضی از مواد غذایی حساس مثل سبزیجات زود یخ می‌زنند بهتر است دمای یخچال فریزر خود را افزایش دهید.
 • در صورتی که دمای یخچال فریزر بیش از حد گرم باشد مواد غذایی شروع به فاسد شدن می‌کنند.یکی از نشانه های آن را می‌توان به بوی شیر فاسد شده اشاره کرد.

از کجا بدانیم دمای یخچال فریزر به درستی نشان داده می‌شود؟

گاها دیده می‌شود که دمای یخچال فریزر به درستی تنظیم می‌شود اما به هر دلیلی یا مواد غذایی یخ می‌زنند و یا بر اثر گرما فاسد می‌شوند و این نشان دهده آن است که یا ترموستات یخچال شما خراب است و یا موتور یخچال شما دچار افت قدرت شده و یا در عملکرد آن مشکلی به وجود آمده است برای اینکه به این موضوع پی ببرید که آیا دمای یخچال فریزر شما صحیح می‌باشد و یا خیر به این صورت عمل می‌شود:

ابتدا دما سنجی باید تهیه شود، معمولا دماسنج ها قیمت مناسبی داشته و در هر خانه ای استفاده می‌شوند.

دماسنج را در قسمت میانی یخچال فریزر قرار دهید. دمای تمام نقاط یخچال یکسان نمی‌ باشد، قسمت های بالایی دارای دمای پایین و قسمت های پایینی دمای بالاتری دارند به همین دلیل قسمت میانه بهترین مکان برای گذاشتن دماسنج می‌باشد.

سعی کنید آن را طوری قرار دهید که به دیواره یخچال نچسبد و آن را از قسمت جلویی قفسه آویزان کنید.

تبدیل درجه فارنهایت به درجه سانتی گراد

اگر نگاهی به دفترچه راهنما محصول خود کنید خواهید دید که اکثرا تمامی‌ دما ها به صورت فارنهایت درج شده است. این واحد دما به دلیل اینکه کاربرد زیاد نداشته و در کمتر جایی از آن استفاده می‌شود به همین دلیل درک صحیحی از آن نمی‌توانیم داشته باشیم، برای تبدیل درجه فارنهایت به درجه سانتی گراد به روش زیر عمل می‌کنیم:

ابتدا درجه فارنهایت را منهای 32 می‌کنیم.

عدد به دست آمده را بر 8/1 تقسیم می‌کنیم.

بعد از تبدیل واحد ها، درک دمای یخچال و فریزر برای شما راحت تر خواهد بود.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “نحوه تنظیم دما یخچال فریزر

 1. Negin گفت:

  تنظیم دمای یخچال فریزر در تابستون و زمستون مهمه چون اگه درست تنظیم نشه مشکل ایجاد میکنه، ممنون از مقاله تون
  فقط اگه بطری که داخل درب یخچال میذاریم خوب سرد نشه مشکل از چی میتونه باشه؟

  1. MR.PANAHI گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز، از همراهی شما سپاس گذاریم.
   در مورد مشکل شما احتمال این دارد که نوار عایق پلاستیکی درب پارگی داشته باشد و یا به خوبی بر روی سطح درب قرار نگیرد، همچنین احتمال این که موتور توانایی لوازم برای سرد کردن کل فضای یخچال را نداشته باشد وجود دارد.برای عیب یابی بهتر است از کارشناسان و تعمیرکاران مخصوص یخچال فریزر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *