آموزشی

نحوه تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

نحوه تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

هود ها با گذشت زمان به یکی از ضروری ترین وسایل آشپزخانه تبدیل شدند. در گذشته اکثر آشپزخانه ها دارای پنجره بوده و بو و دود حاصل از پخت غذا از طریق آن به بیرون هدایت می‌شد و باعث ماندن این دوده ها در داخل خانه نمی‌شد. امروزه آپارتمان ها جای خود را به خانه های قدیمی داده و طراحی آن ها به شکلی است که اکثرا آشپزخانه پنجره ندارد، نداشتن پنجره باعث میشود که آشپزخانه شما تهویه مناسبی نداشته باشد و به همین دلیل استفاده از هود واجب میشود. تمامی دوده ها ناشی از پخت غذا از طریق هود مکش شده که در طولانی مدت باعث کثیف شدن فیلتر های آن میشود. در این مقاله با ال سل همراه باشین تا با نحوه تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه آشنا شوید.

کثیف شدن فیلتر هود

کثیف شدن فیلتر هود

فرقی نمی‌کند که هود آشپزخانه شما از نوع مورب باشد یا مخفی، مطمینا هود شما دارای فیلتر می‌باشد. تمام ذرات چربی، دوده ها، بوی غذا از طریق این فیلتر ها جذب و مکش می‌شود و این طبیعی است که بعد از گذشت زمان، فیلتر هود شما کثیف شود و اگر آن را تمیز نکنید کارکرد آن مختل شده و در طولانی مدت باعث آسیب دیدن موتور آن می‌شود. برای شستن فیلتر ها ابتدا باید با نحوه تمیز کردن فیلتر هود خود آشنا باشید که در اینجا به آن اشاره خواهیم کرد.

فیلتر ذغالی

فیلتر ذغالی

این فیلتر ها بر خلاف فیلتر آلمینیومی بعد از موتور و در قسمت دودکش نصب شده و وظیفه این فیلتر ها جذب آلاینده ها و گاز های مضر می‌باشد، در حالی که فیلتر های آلمینیومی قبل از موتور نصب شده و ذرات چربی رو جذب می‌کنند.

قبل از تمیز کردن فیلتر هود این نکارت را در نظر بگیرید

قبل از تمیز کردن فیلتر هود این نکارت را در نظر بگیرید
 • تمیز کرد فیلتر، مخصوص فیلتر های آلمینیومی می‌باشد. به عنوان مثال اکثر هود های قدیمی دارای فیلتر های الیافی بوده و فیلتر این هود ها را نمی‌توان تمیز کرد و بعد از کثیف شدن باید آن ها را تعویض کرد. این فیلتر ها قیمت بالایی نداشته و می‌توانید با خیال راحت نسبت به تعویض این فیلتر ها اقدام کنید گرچه این نوع فیلتر ها دیگر رایج نیست و فیلتر ها آلمینیومی و ذغالی جایگزین آن ها شده است.
 • برای تمیز کردن فیلتر نیازی به مواد شوینده خاصی نبوده و با مواد دم دستی می‌توانیم آن را به راحتی تمیز کنیم.
 • قبل از تمیز کردن، باید فیلتر های هود را از آن جدا کنید که این کار با فشار دادن دکه فشاری و یا اهرم انجام می‌شود.

مواد مورد نیاز برای تمیز کردن فیلتر هود

مواد مورد نیاز برای تمیز کردن فیلتر هود
 • ابتدا باید ظرفی را پر از آب جوش کنیم. داغ بودن آب مهم است چون چربی ها و دوده ها با آب سرد و معمولی تمیز نشده و آلودگی ها باقی می مانند. می‌توانید خروجی سینک ظرفشویی خود را بسته و آن را با آب جوش پرکنید.
 • مایع ظرف شویی و جوش شیرین ترکیب تمیز کننده ای که در همه خانه ها پیدا می‌شود. با توجه به میزان کثیفی فیلتر و همچنین اندازه آن ها مقداری مایع و جوش شیرین در آب جوش بریزید و به خوبی مخلوط کنید.
 • فرچه ظرف شویی می‌تواند هنگام تمیز کردن به کمک شما بیاید.

مراحل شستشوی فیلتر هود

 • همانطور که گفته شد ابتدا باید فیلتر ها را از هود جدا کنید.
باز کردن فیلتر هود
 • فیلتر ها را داخل محلولی که قبلا با آب جوش و مایع ظرف شویی و جوش شیرین آماده کرده ایم می اندازیم و اجازه می‌دهیم 2 دقیقه در داخل آن بمانند.

شستن فیلتر هود
 • حال با استفاده از فرچه آشپزخانه شروع به سابیدن آن می‌کنیم. آن قدر این کار را ادامه می‌دهیم تا چرک و آلودگی از فیلتر پاک شود.
شستن فیلتر هود
 • در صورتی که بعد از انجام مراحل بالا همچنان چرک و کثیفی در فیلتر باقی ماند مراحل قبل را دوباره تکرار کنید تا فیلتر هود شما به خوبی تمیز شود.
  بعد از مراحل فوق فیلتر را آبکشی کرده و سپس با استفاده از یک دستمال، آن را خشک کنید.
 • بعد از خشک کردن، فیتر را در جای خود نصب کنید. شاهد خواهید بود که قدرت مکش هود بیشتر از قبل شده و کارکرد آن بهتر شده است. تمیز کردن به موقع فیلتر ها باعث می‌شود که هود مکش بهتری داشته و همچنین عمر آن افزایش یابد.
خشک کردن فیلتر

نتیجه گیری

مطمینا خرید هودی با کیفیت بالا یکی از معیاری هایی می‌باشد که همیشه در نظر می‌گیریم، هر جنس با کیفیتی در صورتی که به خوبی از آن استفاده نشود و یا به خوبی از آن نگه داری نشود بعد از گذشت زمانی خراب می‌شود. اگر شما هودی در خانه دارید حتما باید به خوبی از آن استفاده کرده و به موقع فیلتر های آن را تمیز کنید، با یاد گرفتن نحوه تمیز کردن فیلتر هود در این مقاله خواهید توانست به راحتی آن را نظافت کرده و با این کار باعث افزایش عمر آن شوید. اگر تجربه خاصی در مورد نظافت هود و فیلتر مربوط به آن دارید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *