آموزشی

نحوه تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

هنگام خرید اجاق گاز مدل های متفاوتی نظر شما را جلب می کند، شاید مدل های رنگی و شاید مدل های های آینه ای و یا استیل. اجاق گاز شیشه ای به دلیل جلوه زیبایی که دارد یکی از محبوب ترین مدل هایی می باشد که نظر بسیاری را به خود جلب می کند. این اجاق گاز ها با آن که ظاهر زیبایی به دکوراسیون آشپزخانه شما می دهند ولی صاحبان آن را به دردسر می‌اندازد.تمیز نگه داشتن این مدل ها نسبت به سایر مدل ها سخت تر بوده و نیازمند دانستن نکاتی می باشد. در این مقاله با ال سل همراه باشید تا با روش های ساده و کم هزینه ای برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای از لکه های غذا و چربی ها آشنا شوید.

چگونه اجاق گاز شیشه ای را باید تمیز کنیم؟

چگونه اجاق گاز شیشه ای را باید تمیز کنیم؟

پختن غذا همواره برای خود دشواری هایی داشته است از مهیا کردن مواد اولیه تا آماده کردن آن ها، همه مراحلی است که برای آماده کردن غذا باید انجام دهیم. هنگامی که ظرف غذا را روی اجاق گاز می گذاریم به هر دلیلی ممکن است که غذای ما سر ریز شده و یا در اثر حرارت بالا ذره های چربی بر روی اجاق گاز پخش شود به همین دلیل غیر ممکن است که اجاق گاز ما همیشه تمیز بماند و اصلا کثیف نشود.
یکی از نکاتی مفیدی که می توانیم به آن اشاره کنیم این است که لکه های غذا و ذرات چربی در ابتدا که تازه هستند از روی اجاق گاز شیشه ای به راحتی پاک می شوند به همین دلیل بهتر است بلافاصله بعد از پخته شدن غذا بر روی اجاق گاز حتما به تمیز کردن سطح کثیف آن بپردازید. ذرات چربی و لکه ها با گذشت زمان خشک شده و پاک کردن آن ها دشوار می شود، اما اگر به هر حال سطح اجاق گاز شما کثیف باشد می توانید از روش ساده زیر برای تمیز کردن آن اقدام کنید.

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای با استفاده از جوش شیرین

موارد مورد نیاز:
یک کاسه آب گرم مخلوط شده با صابون و یا سرکه سفید
تیغ
جوش شیرین
دستمال تمیز
حوله
دستکش : برای جلوگیری از آسیب و حساسیت به دست شما

مرحله اول

آب و صابون و یا مایع ظرفشویی یکی از دم دست ترین موادی هستند که همیشه در دسترس بوده و در هر خانه ای پیدا می شوند. یک کاسه آب گرم برداشته و در داخل آن صابون و یا مایع ضرف شویی اضافه کنید ( همچنین برای اثر بخشی بیشتر می توان از سرکه سفید استفاده کنید) آن ها را مخلوط کرده و در یک ظرف اسپری بریزید. مخلوط آماده شده را بر روی سطح اجاق گاز اسپری کنید و با یک دستمال آن را به خوبی تمیز کنید. در این مرحله لکه ها و چربی ها تا حدودی تمیز خواهند شد.
نکته: به جای این مخلوط می توانید از هر گونه اسپری تمیز کننده مخصوص اجاق گاز استفاده کنید، مخلوط گفته شده در بالا کم هزینه بوده اما اسپری های تمیز کننده معمولا قیمت بالایی دارند.

مرحله دوم

پخش جوش شیرین بر روی اجاق گاز

همه جوش شیرین را، به قدرت پاک کننده ای بالا می شناسند که کاربرد فراوانی دارد. هنگام تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای نیز از این ماده استفاده خواهیم کرد. در این مرحله بر روی سطح اجاق گاز خود یک لایه جوش شیرین بپاشید تا به صورت کامل سطح آن را دربر بگیرد.

مرحله سوم

حوله و تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

یک حوله قدیمی برداشته و آن را نم کنید به این نکته توجه کنید که حوله بیش از حد خیس نشده باشد. حوله مرطوب را بر روی سطح اجاق گاز قرار داده و به مدت 15 الی 20 دقیقه منتظر بمانید.

مرحله چهارم

کشیدن حوله برروی اجاق گاز

بعد از گذشت زمان گفته شده، به منظور کامل تمیز شدن، حوله را برداشته و بر روی سطح اجاق گاز می کشیم.

مرحله پنجم

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای با تیغ

برخی از لکه های غذا وجود دارد که سفت شده و با روش های قبلی تمیز نمی شوند. برای پاک کردن این لکه ها می توانیم از تیغ استفاده کنیم. تیغ را به آرامی بر روی لکه کشیده و بتراشید تا لکه مورد نظر پاک شود. در این مرحله مواظب دست خود باشید و بهتر است با دستکش این کار را انجام دهید.

مرحله ششم

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

در مرحله آخر با استفاده از یک دستمال تمیز سطح اجاق گاز را به خوبی پاک کنید. برای اثر بخشی بیشتر می توانید مراحل بالا را برای چندین بار تکرار کنید تا سطح اجاق شما به خوبی بدرخشد.

نتیجه گیری

اجاق گاز شما از هر نوعی باشد نیاز به تمیز کردن خواهد داشت در صورتی که به صورت مرتب آن را تمیز نکنید لکه های چربی و غذا، بر سطح اجاق نشسته و با مرور زمان به سختی پاک می شوند. در این مقاله با روش تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای به خوبی آشنا شدید و راحت تر از قبل می توانید این کار را انجام دهید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *