آموزشی

معرفی امکانات موجود در یخچال فریزر خوب

یخچال فریزر خوب

کار اصلی تمامی یخچال فریزرها، خنک نگه داشتن و منجمد کردن مواد غذایی برای حفظ کیفیت آنها می‌باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، کارخانجات سازنده امکانات خاصی را برای محصولات خود طراحی و تولید کرده‌اند که هر کدام تاثیر زیادی بر روی قیمت نهایی محصول می‌گذارد. البته نبود بعضی امکانات، اختلالی در عملکرد کلی دستگاه ایجاد نکرده و فقط باعث کاهش قیمت آن می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم در خصوص عملکرد این امکانات، توضیحاتی را برای شما ارائه دهیم تا علاوه بر شناخت آنها نسبت به نیاز خود، یخچال فریزر خوب مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

نحوه عملکرد سیستم‌های برفک‌زدایی ( نوفراست /دیفراست)

سیستم برفک‌زدایی یخچال فریزرها به دو دسته دیفراست و نوفراست تقسیم می‌شوند. یخچال‌های دیفراست خود شامل دو دسته یخچال‌های معمولی و یخچال‌های اتوماتیک هستند. در یخچال‌های معمولی عمل دیفراست و به اصطلاح برفک‌زدایی انجام نمی‌گیرد و بایستی هر چند وقت یکبار، یخچال از برق کشده شده و بعد از تخلیه محتویات فریزر عمل یخ‌زدایی صورت گیرد. ولی در یخچال‌های دیفراست اتوماتیک، برای اینکه برفک ایجاد شده از بین رود، هر چند وقت یکبار و بدون نیاز به تخلیه یخچال، با فعال کردن این سیستم، موتور دستگاه خاموش شده و المنت موجود برفک‌های تولید شده را آب می‌کند و از طریق لوله تخلیه وارد ظرف تبخیر واقع در بالای موتور شده و تبخیر می‌شود.

( نوفراست /دیفراست) یخچال فریزر خوب

نوفراست یا همان  NoFrostیک کلمه انگلیسی بوده و به معنی بدون برفک می‌باشد. در یخچال‌فریزرهای مجهز به «سیستم نوفراست»، برفک ایجاد شده با استفاده از المنت‌های موجود، آب شده و از طریق لوله‌های تعبیه شده به کانال سردکننده که پشت محفظه یخچال قرار دارد هدایت می‌شود و آنجا نیز توسط گرمای کمپرسور تبخیر می‌شود. بنابراین در این یخچال‌ها خبری از برفک نیست. با استفاده از این تکنولوژی‌ها، دیگر نیازی نیست تا هرچندوقت یک‌بار، فرآیند پرزحمت برفک‌زدایی انجام شود. در یخچال فریزر خوب وجود این سیستم علاوه بر کاهش مصرف برق دستگاه، کیفیت خنک کنندگی آن را بالاتر می‌برد.

سیستم گردش چندگانه هوای تازه جهت یکنواختی دما

سیستم گردش چندگانه هوای تازه جهت یکنواختی دما

در یخچال‌های دارای «سیستم گردش چندگانه هوا» دریچه‌های متعددی در طبقات مختلف تعبیه شده است. این دریچه‌ها هوای سرد را در تمام قسمت‌های یخچال به جریان در می‌آورند و در نتیجه موجب خنک شدن سریع تمام طبقه‌های آن شده و تمام قسمت‌های داخل یخچال بصورت یکدست و یکپارچه سرد می‌شود. این جریان چندگانه بعد از هربار باز و بسته کردن درب یخچال، نقش ویژه‌ای دارد و با حفظ رطوبت و دمای مطلوب، به تازه ماندن و سالم ماندن مواد غذایی کمک می‌کند.

سیستم سرمایش مجزای یخچال فریزر خوب

سیستم سرمایش مجزای یخچال فریزر خوب

دمای مورد نیاز برای منجمد کردن در محیط فریزر با دمای مورد نیاز برای خنک نگه داشتن مواد غذایی در یخچال متفاوت می‌باشد. با استفاده از سیستم سرمایش مجزا در یخچال فریزرها، سیستم سرمایشی قسمت یخچال و فریزر به صورت مجزا از هم کار کرده و سرمای موردنیاز هرکدام از قسمت‌های یخچال و فریزر، به صورت جداگانه و براساس میزان نیاز تامین می‌شود. در نتیجه سرما و رطوبت مواد غذایی به میزان مورد نیاز در یخچال و فریزر تامین شده و مواد غذایی موجود در هر محفظه در بالاترین کیفیت و تازگی نگهداری می‌شود. همچنین باعث می‌شود تا به موتور دستگاه بیش از اندازه فشار وارد نشده و مصرف انرژی کل نیز کاهش یابد.

سیستم انجماد سریع

سیستم انجماد سریع

در فریزرهای معمولی عمل انجماد در مدت زمان تقریبا 24 ساعت و به آهستگی انجام می‌گیرد. در این شرایط ممکن است به بافت موجود در مواد غذایی آسیب وارد شده و از کیفیت مواد غذایی کم شود. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و در راستای ارتقای کیفیت زندگی، یخچال فریزرهای امروزی از سیستم انجماد سریع بهره‌مند شده‌اند. با استفاده از این سیستم و طی الگوریتم‌هایی، هوای سرد به سرعت از روی مواد غذایی رد شده و باعث می‌شود حتی درونی‌ترین قسمت مواد غذایی در مدت زمان کمتری به نقطه انجماد برسد. اکثر یخچال‌فریزرها عملکرد سیستم انجماد سریع را با استفاده از چراغ هشدار دهنده نشان می‌دهند و این چراغ باعث می‌شود که در صورت انجماد مواد غذایی جدید، دکمه مربوط به انجماد سریع را غیر فعال نمایید. لازم به ذکر است که این قابلیت یک مزیت محسوب می‌شود و ضرورتی به وجود آن نیست.

آب‌سردکن

آب‌سردکن یخچال فریزر خوب

وجود آب‌سرد‌کن یکی از امکانات کاربردی در یخچال فریزر خوب است که در اکثر مدل‌های جدید به چشم می‌خورد. آب مورد نیاز آب‌سردکن به دو روش دستی و اتصال به آب شهری تامین می‌شود. آب‌سردکن‌هایی که قابلیت اتصال به آب شهری را دارند، هر بار که مخزن آن خالی می‌شود، نیازی به پر کردن دستی نداشته و به صورت خودکار از آب شهری پر می‌شوند. بعضی مدل‌ها مجهز به فیلتر داخلی برای تصفیه آب شیر هستند. استفاده از آبریز آب‌سردکن‌ها نیاز به باز و بسته کردن درب یخچال برای دسترسی به یک لیوان آب سرد را از بین برده و از هدر رفتن سرمای درون یخچال نیز جلوگیری می‌شود. اکثر آب‌سردکن‌ها با دو پدال مجزا برای استفاده از آب و یخ طراحی شده‌اند.

یخساز اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

در اکثر یخچال فریزرهای پیشرفته، سیستمی به نام یخساز اتوماتیک وجود دارد که در تمام فصول سال، امکان دسترسی به یخ را برای شما فراهم کرده است. در یخسازهای اتوماتیک، لوله‌های آبی که به منبع آب شهری متصل است، به یک شیر ورودی در یخچال فریزر متصل می‌شود که این شیر، میزان ورود آب به یخساز فریزر را کنترل می‌کند. بنابراین آب ورودی به میزان لازم در ظرف یخ پر می‌شود. لازم به ذکر است که در این سیستم، در صورت خالی شدن مخزن، به صورت خودکار دوباره شروع به پر کردن آب مخزن می‌کند. یخسازها در مدل‌های پیمانه‌ای، سینی قالبی و مشبک یخ را تولید می‌کنند. یخ موجود در سینی مشبکی با نیروی چرخشی، آزاد می‌شود ولی یخسازهای پیمانه‌ای و قالبی، دارای قالب فلزی بوده و از هیتر برقی برای آزاد کردن یخ استفاده می‌کنند.

در بعضی یخچال فریزر های خوب به جای یخساز اتوماتیک از یخساز دستی استفاده شده است. به یخسازهای دستی، یخسازهای نیمه اتوماتیک نیز گفته می‌شود. این سیستم امکان اتصال به آب شهری را نداشته و محفظه آن به صورت دستی پر می‌شود و دارای یک محفظه است که در قسمتی از فریزر تعبیه شده و امکان تولید یخ را فراهم می‌آورد. بعد از یخ زدن آب، می‌توان از یخ‌های آماده شده در جایخی استفاده کرد.

یخ ساز یخچال فریزر

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا یخچال فریزر

امروزه با پیشرفت فناوری در عرصه لوازم خانگی، محصولات با ویژگیهای بسیار پیشرفته‌ای در بازار تولید و عرضه شده‌اند که در این میان می‌توان به اینترنت اشیا اشاره کرد. اینترنت اشیا (Internet of Things) یا به اختصار IOT، به اشیا و دستگاه‌هایی گفته می‌شود که قابلیت اتصال به شبکه اینترنت را داشته و توسط اپلیکیشن‌های تلفن‌های هوشمند و تبلت قابل کنترل و مدیریت هستند. از جمله دستگاه‌هایی که امکان پیاده‌سازی اینترنت اشیا در آن امکان دارد، می‌توان به نسل جدید و پیشرفته یخچال فریزرها اشاره نمود. در این نوع یخچال فریزرها، معمولا دو یا سه دوربین درون یخچال قرار گرفته و از طریق اپلیکیشنی که روی موبایل یا تبلت کاربر نصب شده است، امکان مشاهده محصولات درون یخچال و همینطور بررسی موجودی و تاریخ انقضای آنها را فراهم می‌نماید. با استفاده از این تکنولوژی، کاربر می‌تواند با استفاده از اپلیکیشن خود به فروشگاه‌های آنلاین متصل شده و خریدهای مورد نیاز خود را انجام دهند.

عیب‌یابی هوشمند

عیب یاب هوشمند یخچال فریزر خوب

در صورت بروز مشکل در لوازم برقی خانگی به خصوص یخچال فریزر، با مشکل‌های زیادی مواجه می‌شویم و بهتر است هر چه سریع‌تر به رفع آن اقدام کنیم. فناوری سیستم عیب‌یاب هوشمند راه‌حلی کارآمد است که به آسانی از طریق اتصال با اپلیکیشن نصب شده در تلفن همراه می‌توان کلیه فعالیت‌ها را ردیابی کرد. به این صورت که با باز کردن برنامه نصب شده روی گوشی هوشمند، تلفن همراه در مقابل محل ویژه تعبیه شده در یخچال فریزر نگه داشته می‌شود. با این کار سیگنال‌هایی از یخچال فریزر به بخش خدمات پس از فروش دستگاه ارسال شده و می‌توان مشکل به وجود آمده را شناسایی کرد. بنابراین استفاده از سیستم عیب‌یاب هوشمند در یخچال فریزرها یک مزیت بسیار مفید است برای اینکه در بسیاری از موارد، ایراد بوجود آمده خیلی ساده بوده و با دریافت راهنمایی‌هایی از مرکز خدمات پس از فروش، امکان رفع مشکل توسط خود کاربر وجود داشته و می‌توان در زمان و هزینه صرفه‌جویی کرد.

محفظه Fresh Box (کشوی میوه و سبزیجات)

محفظه Fresh Box (کشوی میوه و سبزیجات)

در حفظ تازگی و افزایش طول عمر مواد غذایی، علاوه بر دمای پایین، رطوبت نیز تاثیرگذار است. یخچال‌هایی که دارای محفظه Fresh Box یا همان کشوی مخصوص میوه و سبزیجات هستند، معمولا دریچه‌ای برای باز و بسته کردن دارند که با این کار هوای درون این محفظه را با سایر بخش‌های یخچال به جریان در آورده و میزان رطوبت داخل کشو را کنترل می‌کند. به طور کلی محفظه Fresh Box یک محفظه نگهدارنده مواد غذایی است که محیطی خالی از اکسیژن را بوجود می‌آورد و برای نگه‌داری مواد غذایی مانند میوه و سبزیجات که نیاز به رطوبت و دمای مخصوصی دارد، مناسب می‌باشد. در این کشوها، هوای داخل محفظه خارج شده و عمل اکسیداسیون با تاخیر زیادی انجام می‌شود، همچنین می‌توان میزان رطوبت درون کشو را کنترل کرد. در نتیجه به حفظ رطوبت و تازه ماندن طعم مواد غذایی کمک می‌کند.

سیستم تصفیه هوا

سیستم تصفیه هوا یخچال فریزر خوب

در بعضی یخچال‌فریزرهای پیشرفته، سیستمی به کار گرفته شده است که باعث از بین بردن باکتریها، قارچ‌ها و انواع بوهای داخل یخچال می‌شود. مثلا در برخی از یخچالها از سیستمی با عنوان فیلتر بهداشتی « +Hygiene Fresh » در برخی از محصولات خود استفاده کرده‌اند. این فیلتر از پنج لایه تشکیل شده که هر کدام از آنها طی چند مرحله برای از بین بردن نوع خاصی از آلودگی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دو لایه این فیلتر، فیلتر‌های کربنی به کار رفته که برای از بین بردن بوهای نامطبوع اسیدی و قلیایی مورد اسفاده قرار می‌گیرد. دو لایه دیگر آن از فیلتر فوتوکاتالیست است که به همراه نور فرابنفش باعث حذف باکتری‌ها و قارچ‌ها از محیط شده که باعث تصفیه آب و هوا می‌شود. در نتیجه با وجود این سیستم تصفیه هوا، مواد غذایی موجود در یخچال در مدت زمان طولانی‌تری سالم و تازه نگه داشته می‌شوند.

هوم‌بار

هوم بار یخچال فریزر خوب

در نسل جدید یخچال فریزرها از طراحی‌های مدرن و جذابی روی درب آنها استفاده شده است که در کاهش انرژی مصرفی یخچال بسیار تاثیرگذار می‌باشد. یکی از این طراحی‌ها، هوم‌بار روی درب یخچال است که با نام Door in Door نیز شناخته شده‌اند. هوم‌بار یک درب کوچک ثانویه است که معمولا روی درب یخچال فریزرهای ساید بای ساید قرار گرفته و برای دسترسی راحت به مواد پرمصرف نظیر بطری و انواع نوشیدنی‌های موجود روی درب آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Door-in-Door (دری روی درب)

Door-in-Door (دری روی درب) یخچال

تکنولوژی Door in Dorr در فارسی به معنی درب روی درب است و یکی از قابلیت‌های جدید و خوب یخچال به شمار می‌رود. در واقع در این طراحی یک درب فرعی بر روی درب اصلی قرار گرفته و باعث افزایش فضای یخچال و کاهش مصرف انرژی می‌شود. بنابراین لازم نیست برای موادی که به سرمایش کمتری احتیاج دارند و یا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند یخچال را به طور کامل باز نمود بلکه می‌توان آنها را با قرار دادن در درب فرعی، دسترسی را آسانتر نموده و در میزان مصرف انرژی صرفه‌جویی نمود. در یخچالهایی که این تکنولوژی را ندارند برای دسترسی به مواد داخل یخچال باید درب یخچال را به طور کامل باز نمود. بنابراین این تکنولوژی علاوه بر کاهش هزینه‌های انرژی، بر روی عمر مفید یخچال و فریزر نیز اثرات قابل توجهی خواهد گذاشت چرا که برای تولید سرمای بیشتر نیاز به کارکرد بیشتر یخچال بوده و افزایش مصرف و کاهش طول عمر یخچال را به دنبال دارد. به طور کلی برای خانواده‌هایی که فرزندان کوچکی دارند و یا در طول روز، مرتب به سراغ یخچال می‌روند این تکنولوژی می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

به خاطر داشته باشید که اطلاعات فوق مربوط به امکانات فنی و ظاهری یخچال‌فریزر می‌باشد. در خرید یخچال فریزر خوب، میزان بودجه، نوع دکوراسیون، فضای موجود، سلیقه شخصی و نیاز و علاقمندی شما به ویژگیهای فوق تاثیرگذار خواهد بود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *