آموزشی

علت داغ شدن موتور یخچال چیست؟

علت داغ شدن موتور یخچال چیست؟

تمامی اسباب و وسایل بعد از مرور زمان و در اثر استفاده مکرر دچار خرابی می‌شوند، یکی از وسایل پر کاربرد خانه که به صورت شبانه روزی در خانه کار می‌کند، یخچال فریزر می‌باشد. این دستگاه برای خنک و تازه نگه داشتن مواد غذایی باید به صورت شبانه روزی کار کند و این دائم کار کردن موتور باعث می‌شود که موتور یخچال آسیب ببیند. البته خراب شدن یخچال به عوامل مختلفی بستگی دارد ولی متداول ترین آن ها که اکثرا با آن مواجه می‌شوند داغ شدن موتور یخچال می‌باشد. در ادامه با ال سل همراه باشید تا با علت ها و روش های مقابله با این امر آشنا شوید.

5 علت داغ شدن موتور یخچال

معیوب بودن ترموستات دما

معیوب بودن ترموستات دما

سیستم خنک کننده یخچال یک سیستم بسته ای می‌باشد که گاز مبرد از داخل این سیستم به حرکت در آمده و باعث خنک شدن دمای یخچال می گردد. کمپرسور این گاز مبرد را تحت فشار قرار داده و آن را از داخل لوله ها به حرکت در می‌آورد. برای اینکه این عملکرد به درستی انجام شود باید به میزان کافی گاز مبرد در داخل سیستم وجود داشته باشد و همچنین مسیر حرکت این گاز سالم باشد و نشتی نداشته باشد. کوچک ترین نشتی در داخل این سیستم عملکرد خنک سازی را مختل کرده که باعث می‌شود کمپرسور برای سرد کردن یخچال به طور مداوم کار کند، که این باعث داغ شدن موتور یخچال شما خواهد شد.

نشتی گاز مبرد

نشتی گاز مبرد

سیستم خنک کننده یخچال یک سیستم بسته ای میباشد که گاز مبرد از داخل این سیستم به حرکت در آمده و باعث خنک شدن دمای یخچال می گردد. کمپرسور این گاز مبرد را تحت فشار قرار داده و آن را از داخل لوله ها به حرکت در میآورد. برای اینکه این عملکرد به درستی انجام شود باید به میزان کافی گاز مبرد در داخل سیستم وجود داشته باشد و همچنین مسیر حرکت این گاز سالم باشد و نشتی نداشته باشد. کوچک ترین نشتی در داخل این سیستم عملکرد خنک سازی را مختل کرده که باعث میشود کمپرسور برای سرد کردن یخچال به طور مداوم کار کند، که این باعث داغ شدن موتور یخچال شما خواهد شد.

علت نشت گاز مبرد یخچال چیست؟

علت نشت گاز مبرد یخچال چیست؟

علت اینکه این گاز در مسیر جریان خود نشت می‌کند این است که لوله ها پوسیده شده و یا در اثر ضربه شکسته اند. در صورت مواجه شدن با این مشکل به سرعت نسبت به حل آن با تکنسین در ارتباط باشید چون این گاز به شدت برای سلامتی انسان خطرناک است. تکنسین ابتدا محل نشت را پیدا کرده و آن را ترمیم و یا تعویض می‌کند بعد از حل نشتی، گاز مبرد باید دوباره شارژ شود تا کمبود آن جبران شده و عملکرد کمپرسور با مشکل مواجه نشود.

خراب شدن فن سیستم خنک کننده

فن یخچال فریزر

همانطور که قبلا اشاره کردیم وظیفه خنک نگه داشتن یخچال بر عهده کمپرسور می‌باشد، فعالیت کمپرسور همیشه با تولید گرما همراه بوده و برای خنک کردن کمپرسور و حذف گرما تولید شده از سیستمی به اسم کندانسور استفاده می‌شود. در داخل این سیستم فنی تعبیه شده که مانع از افزایش دمای کمپرسور می‌شود. در صورت از کار افتادن این فن، علاوه بر داغ شدن موتور یخچال، درب یخچال و فریزر شما نیز داغ می‌شود.

علت خراب شدن و از کار افتادن فن یخچال فریزر چیست؟

علت خراب شدن و از کار افتادن فن یخچال فریزر چیست؟

اکثر اوقات گرد و غبار باعث از کار افتادن فن می‌شود. یخچال فریزر شما که برای مدت طولانی کار کرده بعد از گذشت مدتی، گرد غبار بر روی پره های فن نشسته و باعث کند کار کردن و همچنین از کار افتادن آن می‌شود. برای تشخیص این مشکل ابتدا یخچال فریزر خود را از برق جدا کرده و آن را از دیوار فاصله دهید، حال فن را با دست به آرامی بچرخانید در صورتی که بعد از چرخاندن فن توسط شما حرکت آن متوقف شود نشان دهنده آن است که فن کثیف بوده و عاملی از چرخش آن جلوگیری می‌کند.
علت دیگری که می‌تواند باعث اختلال این سیستم شود وجود مشکل در موتور می‌باشد. برای رفع همه این موارد حتما با تکنسین در تماس باشید.

نتیجه گیری

خرید لوازم خانگی از مراحلی است که معمولا بیشتر افراد وسواس به خرج می‌دهند اما بعد از خرید آن دیگر مراقب دستگاه خود نبوده و این عامل باعث می‌شود که به مرور زمان دستگاه شما خراب شده و نیاز به تعمیر پیدا کند. هر از چند گاهی نسبت به بازدید و سرویس لوازم خانگی خود اقدام کنید، یکی از محاسن این کار این می‌باشد که شما را از تعمیرات اساسی لوازم خانگی خود بی نیاز کرده و هزینه زیادی را متحمل شما نخواهد کرد. با دانستن علت داغ شدن موتور یخچال بهتر خواهید توانست از یخچال فریزر خود مراقبت کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *