آموزشی, سبک زندگی

روش پخت کیک در داخل فر

روش پخت کیک در داخل فر

یکی از اصلی ترین علت هایی که شما را به فکر خرید فر توکار می اندازد پخت کیک و شیرنی در داخل آن می باشد. در گذشته برای تهیه کیک و شیرینی حتما باید آن ها را از بیرون تهیه می‌کردیم اما با آمدن فر گاز ها، پختن آن ها در داخل خانه امکان پذیر شده و با دانستن روش پخت خواهیم توانست کیک و شیرینی خوش مزه ای را تهیه کنیم. با این که فر ها پخت کیک و شیرینی را ساده تر کرده اند اما آشنا نبودن با اصول آن ممکن است ما را به درد سر بیاندازد. برای آشنا شدن در مورد روش پخت کیک در داخل فر با ما همراه باشید.

پخت کیک داخل فر

روش پخت کیک در داخل فر

آشپز های ماهر و خانم های خانه دار که علاقه بسیاری به آشپزی دارند تمایل دارند که کیک و شیرینی مورد نیاز خود را خودشان تامین کنند، بدون وجود فر گازها عملا پخت شیرنی ها در داخل خانه غیر ممکن می‌باشد با آنکه فرگاز ها عمل پختن کیک و شیرینی را ساده می‌کنند اما ندانستن اصول مربوطه باعث می‌شود که کیفیت کیک یا شیرینی افت کند. برای اینکه کیفیت کیک شما بالا باشد باید با با روش پخت کیک در داخل فر آشنا شوید.

نکاتی که هنگام روش پخت کیک در داخل فر باید به آن توجه کرد

روشن کردن فر

روشن کردن فر

وقتی قصد دارید که کیک بپزید باید قبل از گذاشتن مایع کیک داخل فر آن را از قبل روشن کرده باشید، به این صورت که فر را به مدت 15 تا 20 دقیقه در دمای پخت 160 درجه سانتی گراد تنظیم کرده و درب آن را ببندید و از باز کردن درب آن بپرهیزید زیرا باعث می‌شود که هوای سرد وارد محفظه شده و کیک شما به صورت یکنواخت پخته نشود.

جلوگیری از خشک شدن کیک یا شیرینی

جلوگیری از خشک شدن کیک یا شیرینی

اگر تجربه نشان داده که کیک شما بعد از پخته شدن خیلی خشک می‌شود برای حل این مشکل بهتر است دمای فر را 10 درجه کاهش دهید. با کم کردن دما، زمان پخته شدن بیشتر شده اما کیک شما دیگر خشک نخواهد شد.

جلوگیری از باز شدن کیک و شیرینی

جلوگیری از باز شدن کیک و شیرینی

گاهی دیده می‌شود که کیک یا شیرینی بعد از پخته شدن از هم باز شده و ظاهر خوبی به خود نمی‌گیرد، این مشکل می‌تواند علت های بسیاری داشته باشد مثل عدم تعادل در مواد اضافه شده، اما دو عاملی که تاثیر بسیاری در این مشکل دارند زمان و ظرف پخت می‌باشد. برای جلوگیری از این کار ظرف مناسب با مایع کیک خود انتخاب کنید طوری که ارتفاع مایع آن بیش از حد نباشد همچنین با کاهش 10 درجه ای دما میتوانید شاهد کیفیت مناسب باشید.

داخل کیک به خوبی پخته شده اما سطح آن چسبنده می‌باشد

داخل کیک به خوبی پخته شده اما سطح آن چسبنده می‌باشد

در مورد این مشکل نیز می‌توان به اندازه ظرف و همچنین زمان پخت اشاره کرد. مایع کیک را در ظرف مناسب آن ریخته و همچنین با کم کردن درجه زمان پخت را افزایش دهید.

جلوگیری از چسبیدن کیک به ظرف

جلوگیری از چسبیدن کیک به ظرف

قبل از ریختن مایع کیک  ظرف را به خوبی چرب کنید و یا می‌توانید از کاغذ روغنی نیز استفاده کنید.

چگونه از پخته شدن کیک مطمین شویم؟

چگونه از پخته شدن کیک مطمین شویم؟

زمانی که ظاهر کیک به مرحله ای رسید که نشان داد پخته شده است برای اینکه از کامل پخته شدن آن اطمینان حاصل کنیم بهتر است یک تیکه چوب مانند خلال دندان و یا چوب کبریت را در بالاترین قسمت کیک فرو کنیم اگر تیکه چوب تمیز بیرون آمد یعنی کیک به صورت کامل پخته شده است ولی اگر مایع کیک به آن بچسبد نشان دهنده آن است که کیک شما کامل پخته نشده است.

قسمت پایینی سوخته است؟

قسمت پایینی سوخته است؟

برای جلوگیری از سوختن قسمت زیری بهتر است آن را در قسمت بالایی فر قرار دهید و همچنین دمای آن را کاهش دهید.

نتیجه گیری

به صورت کلی اگر مواد و مقدار به کار رفته در کیک اصولی باشد و همچنین از دستور پخت معتبر و اصولی پیروی شده باشد مطمینا نتیجه کار شما عالی خواهد شد. در مورد صحیح پخته شدن کیک در داخل فر چند عامل تاثیر گذار وجود دارد که اگر بخواهیم به طور خلاصه به آن اشاره کنیم عبارت اند از :دمای داخل فر، مدت زمان مورد نیاز و از همه مهم تر ظرف مورد استفاده. با آشنا شدن در مورد روش پخت کیک در داخل فر و رعایت همه این موارد مطمینا تجربه بهتری از پخت کیک خواهید داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *