راهنمای خرید

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از کاربردی‌ترین لوازم منزل به شمار می‌آید و به مرور زمان، پیشرفت‌های فراوانی در طراحی ظاهری و عملکرد‌های خود داشته است. برای اینکه بتوانید بهترین و کاربردی‌ترین لباسشویی مورد نیاز خود را خریداری نمایید، بهتر است قبل از خرید، اطلاعاتی در خصوص انواع مدل‌ها و امکانات آنها داشته باشید. خریداران همیشه دنبال پیدا کردن راهی هستند که بدانند کدام محصول ارزش پول پرداختی و خرید را دارد. در این مقاله در تلاش هستیم تا با ارائه اطلاعات و فاکتورهای لازم، شما را با انواع ماشین لباسشویی آشنا کنیم تا بتوانید با توجه به نیازها و فضای مورد نظر خود، بهترین نوع ماشین لباسشویی را با امکانات خوب و کیفیت بالا انتخاب و خریداری کرده و در زمان و هزینه خود صرفه‌جویی نمایید.

چه نوع ماشین لباسشویی می‌خواهید خریداری کنید؟

خرید ماشین لباسشویی

لباسشویی‌ها از لحاظ ظاهری به دو دسته درب از بالا و درب از جلو تقسیم می‌شوند که نوع درب از جلو پرطرفدار بوده و با توجه به امکاناتی که دارد از محبوبیت خاصی برخوردار است. از لحاظ عملکردی نیز به دو صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک هستند. در ماشین لباسشویی‌های نیمه اتوماتیک، آب توسط کاربر به مخزن اضافه می‌شود ولی در مدل‌های اتوماتیک، آب دستگاه به صورت خودکار پس از شروع به کار کردن آن از طریق لوله‌های آب، تامین می‌شود.

ماشین لباسشویی درب از بالا

ماشین لباسشویی درب از بالا

ماشین لباسشویی درب از بالا نیمه اتوماتیک بوده و همانطور که از نامش پیداست، درب آن در بالا قرار گرفته و دارای دو نوع معمولی و دوقلو می‌باشد. در ماشین لباسشویی‌های درب از بالا، وارد و خارج کردن لباس‌ها به صورت ایستاده و از بالای دستگاه صورت می‌گیرد؛ به طوری که برای قرار دادن لباس‌ها درون مخزن آن، نیازی به خم شدن ندارید. لباسشویی درب از بالا بیشتر برای شستشوی لباس نوزاد یا لباس‌زیر به کار می‌رود. در اکثر مدل‌ها، کلید کنترلی دستگاه در بالای آن تعبیه شده است. مزیتی که این مدل دارد این است که به دلیل قفل نشدن درب آن، امکان اضافه کردن لباس‌های جا مانده، در هنگام شستشو وجود دارد. همچنین کرک لباس‌ها بهتر گرفته شده و نرم‌کننده پارچه بین لباس‌ها بهتر پخش می‌شود. در کل به این نکته نیز توجه داشته باشید که ماشین لباسشویی‌های درب از بالا، لباس‌ها را با شدت بالایی شستشو داده و آب زیادی مصرف می‌کنند.

بعضی از ماشین لباسشویی‌های درب از بالا دارای هم‌زن نیز هستند که به دلیل تکان دادن و جاری نمودن آب در سراسر دستگاه، نسبت به مدل‌هایی که همزن ندارند، لباس‌ها را سریع تر شستشو می‌دهند. ولی در نوع دیگر و بدون همزن آن که بازدهی بالایی داشته و با عنوان ماشین‌لباسشویی‌های HE شناخته می‌شوند به جای پیچاندن لباس‌ها، از چرخش استفاده کرده و لباس‌ها را تمیزتر شستشو می‌دهد. همچنین می‌تواند مقدار زیادی لباس را به یکباره و با مصرف آب کمتری شستشو دهد. به خاطر داشته باشید که مدل‌های HE برای انجام شستشو به پودرهای رخت‌شویی مخصوص نیاز دارند.

ماشین لباسشویی دوقلو

مدل دوقلو نسبت به مدل معمولی از ظرفیت بالایی برخوردار بوده و مزیت دیگر آن امکان خشک کردن لباس‌ها می‌باشد. به طوری که یک مخزن برای شستشو و یک مخزن برای خشک کردن لباس‌ها دارد و البته بعد از شسته شدن لباس‌ها، بایستی به صورت دستی آنها را خارج کرده و برای خشک کردن در مخزن خشک‌کن آن قرار داد.

ماشین لباسشویی‌های درب از جلو

ماشین لباسشویی درب از جلو

ماشین لباسشویی درب از جلو، اتوماتیک بوده و آب مورد نیاز خود برای شستشو را از لوله‌کشی به منبع آب شهری تامین می‌شود. امروزه با پیشرفت‌های روز افزون در عملکرد و امکانات محصول و همچنین داشتن طراحی‌های خاص و جذاب از محبوبیت بیشتری در بین کاربران و خریداران برخوردار شده و به موجب آن، فضایی مدرن در آشپزخانه‌ها ایجاد کرده است. ابعاد آن نسبت به لباسشویی‌های درب از بالا، کوچک بوده و فضای کمتری را اشغال می‌کند. این مدل را می‌توان در داخل کابینت نیز قرار داد و از فضای بالای آن استفاده نمود. مدل درب از جلو دارای برنامه‌های شستشوی بیشتر و قدرت چرخش بالاتری نسبت به مدل‌های درب از بالا بوده و در نتیجه لباس‌ها را تمیزتر و بهتر شستشو می‌دهد. همچنین لباس‌ها را در زمان کم‌تری شستشو می‌دهند.

ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به کار رفته در ماشین لباسشویی

ابعاد و گنجایش

ابعاد و گنجایش لباسشویی

گنجایش و ظرفیت دستگاه یکی از معیارهای انتخاب و خرید ماشین لباسشویی برای خریداران می‌باشد. این ظرفیت به میزان وزن لباس‌های قابل شستشو در دیگ دستگاه در هر چرخه شستشو گفته می‌شود. لازم به ذکر است که این وزن بر حسب لباس‌های خشک مشخص می‌شود. بنابراین برای انتخاب آن باید بر اساس تعداد اعضای خانواده و سبک زندگی یعنی عادات شستشو، تصمیم‌گیری نمود. برای ماشین لباسشویی، ظرفیت‌های متقاوتی در بازار وجود دارد که برای مصارف خانگی معمولا در اندازه‌های 5/3 تا 12 کیلوگرم تولید شده‌اند. در هنگام خرید ماشین لباسشویی علاوه بر گنجایش، به ابعاد و فضای مورد نیاز برای دستگاه نیز بایستی توجه کرد. یعنی با فضای مورد استفاده یا ابعاد کابینت‌بندی آشپزخانه بایستی متناسب بوده و همینطور چند سانتی برای فضای پشت آن و قرار گرفتن لوله‌های آب در نظر گرفت. انتخاب صحیح و مورد نیاز ظرفیت ماشین لباسشویی علاوه بر شستشوی بهتر لباس‌ها در کاهش مصرف آب و برق تاثیر داشته و احتمال خرابی دستگاه را تا حد چشمگیری کاهش می‌دهد. به خاطر داشته باشید که برای افزایش طول عمر دستگاه و کاهش خرابی‌های آن بهتر است کمی پایین‌تر از ظرفیت اصلی ماشین لباسشویی از آن استفاده کرد. شستن لباس با حجم خیلی پایین‌تر از ظرفیت لباسشویی، مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی موجب هدر رفتن مصرف آب و برق می‌شود.

میزان مصرف انرژی

برچسب انرژی ماشین لباسشویی

در آشپزخانه بعد از یخچال‌فریزرها، ماشین لباسشویی بیشترین مصرف انرژی را دارد و به همین دلیل باید در هنگام انتخاب و خرید ماشین لباسشویی به برچسب انرژی نصب شده روی آن توجه داشت. برچسب نصب شده روی محصول با رتبه‌بندی که دارد، میزان مصرف انرژی آن را نشان می‌دهد. این رتبه بندی از A+++  تا D درجه‌بندی شده و بهینه‌ترین سطح مصرف انرژی مربوط به A+++ است. رده مصرف انرژی نوشته شده روی برچسب انرژی هر محصول توسط اداره استاندارد ارزیابی و تایید می‌شود. علاوه بر رده مصرف انرژی عوامل دیگری در میزان مصرف انرژی ماشین لباسشویی می‌تواند تاثیر داشته باشد. از آن جمله می‌توان به برنامه‌های شستشو، توجه به ظرفیت دستگاه و زمان استفاده از آن، نظافت ماشین لباسشویی، وجود دو شیر ورودی آب گرم و سرد و … اشاره نمود.

موتورهای تسمه‌ای یا بدون تسمه چه ویژگی‌هایی دارند؟

به طور کلی در انواع مختلف ماشین لباسشویی دو نوع موتور وجود دارد؛ تسمه‌ای و بدون تسمه

موتورهای تسمه‌ای معمولا در ماشین لباسشویی‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این مدل‌ها در زمان استفاده صدای زیادی ایجاد کرده و موجب لرزش در دستگاه می‌شود. ضمنا احتمال خراب شدن تسمه وجود دارد و باید در هنگام خرید به آن توجه داشت. البته این نوع لباسشویی‌ها به دلیل قیمت پایینی که دارد، طرفداران خود را دارند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تولیدکننده‌های لوازم‌خانگی از موتورهای فاقد تسمه در لباسشویی‌ها استفاده کرده‌اند که با عنوان‌های دایرکت درایو و یا لباسشویی گیربکسی نیز شناخته شده‌اند و مزایای زیادی دارند. در اتصالات ماشین لباسشویی بدون تسمه، زنجیر و تسمه به کار نرفته و موتور انتقال حرکت، مستقیما به دیگ شستشو متصل است. لباسشویی‌های بدون تسمه یا همان دایرکت درایو، به دلیل حذف تسمه باعث کاهش لرزش و صدای موتور در هنگام کار کردن و در نتیجه باعث کاهش هزینه‌های ناشی از خرابی تسمه شده است. از این رو این مدل بسیار طرفدار پیدا کرده است. همچنین مصرف انرژی این دستگاه پایین بوده و عمر مفید طولانی‌تری دارد. از طرفی، حذف تسمه و تجهیزات جانبی آن باعث افزایش فضای داخلی ماشین لباسشویی شده و در نتیجه ظرفیت ماشین لباسشویی و دیگ آن نیز افزایش پیدا کرده است. افزایش فضای داخلی در این مدل‌ها باعث شده که ظرفیت دستگاه بیشتر شده و امکان شستشوی حجم زیادی از لباس و حتی ملحفه و پرده فراهم شود.

نمایشگر دیجیتالی ماشین لباسشویی

مدل‌های جدید ماشین لباسشویی معمولا مجهز به نمایشگر دیجیتال بوده و اکثرا به صورت لمسی کار می‌کنند. همچنین امکان انجام بعضی تنظیمات را برای کاربر فراهم می‌آورند. روی این نمایشگر اطلاعاتی مانند برنامه‌های شستشو، سرعت چرخش دور موتور، دمای آب، زمان باقی مانده از چرخه شستشو و پیام‌های خطا نشان داده می‌شود. معمولا روی این نمایشگرها برای محافظت از تغییر تنظیمات توسط کودکان، از قفل کودک استفاده می‌شود.

سرعت چرخش دور موتور

سرعت چرخش موتور ماشین لباسشویی در میزان خشک کردن لباس‌ها تاثیر دارد و این سرعت با تعداد دورهایی که دیگ دستگاه در هر دقیقه می‌چرخد، اندازه‌گیری می‌شود. یعنی بعد از عملکرد برنامه‌های شستشو، چرخش دورانی برای گرفتن آب اضافی لباس‌ها انجام می‌شود. سرعت چرخش موتور ماشین‌لباسشویی‌ها معمولا بین 400 تا 1600 دور در دقیقه می‌باشد و هر چه حداکثر سرعت چرخش بیشتر باشد، قیمت دستگاه بیشتر شده و همچنین باعث می‌شود بعد از اتمام کار شستشو، لباس‌ها کمتر خیس بوده و سریع‌تر خشک شوند. بنابراین برای شستشوی لباس‌های روزمره و افراد شاغل کاربردی‌تر است. ولی برای اینکه الیاف لباس‌های حساس و ظریف مانند ابریشم کمتر آسیب ببیند، بهتر است از سرعت چرخش و دور موتور پایین‌تر استفاده کرد. به این نکته هم توجه داشته باشید که شستشوی لباس‌ها با سرعت چرخش بالا، باعث چروک شدن لباس‌ها می‌شود.

در ماشین‌های لباسشویی به صورت پیش‌فرض، میزان چرخش دور موتور برای هر برنامه شستشو، تنظیم شده است. البته این سرعت بسته به نیاز و نوع لباس، توسط کاربر نیز قابل تنظیم می‌باشد. برای مثال وقت‌هایی که نیاز داشته باشید لباس‌های شسته شده خود را سریع‌تر خشک کنید، می‌توانید از سرعت‌های بالا استفاده نمایید.

برنامه‌های شستشو و امکانات موجود در ماشین لباسشویی‌ها

امروزه شرکت‌های مختلف سازنده ماشین لباسشویی با به کارگیری امکانات و برنامه‌های شستشوی متنوع در تولیدات خود، سعی در افزایش ارتقای کیفیت شستشو و ایجاد راحتی برای خریداران نموده‌اند. وجود برنامه‌های متنوع باعث شده که نسبت به نوع و جنس لباس‌ها و شرایط کاربر بهترین شستشو انجام گیرد. بعضی از ماشین لباسشویی‌های جدید علاوه بر برنامه‌های پیش فرضی که در هنگام کار کردن دستگاه مشخص می‌کند، به کاربر نیز اجازه انتخاب برنامه شستشوی دلخواه را می‌دهد.

گارانتی و خدمات پس از فروش ماشین لباسشویی

 

لوازم برقی خانگی ممکن است به دلایلی دچار ایراداتی شده و یا از کار بیفتند، در نتیجه ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشند. از آنجایی که قیمت ماشین لباسشویی بالا هست، عاقلانه‌ترین کار این است که در هنگام خرید آن به گارانتی و خدمات پس از فروش آن توجه داشته باشید. با توجه به اینکه کارکرد اساسی دستگاه مربوط به موتور آن می‌باشد، وجود گارانتی جداگانه موتور اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از شرکت‌های سازنده ماشین لباسشویی به صورت جداگانه برای موتور دستگاه، شرایط گارانتی جداگانه‌ای در نظر گرفته‌اند و معمولا مدت زمان گارانتی آن نسبت به گارانتی‌های معمولی بیشتر می‌باشد. لازم به ذکر است که مدت زمان ضمانت بیشتر به منزله بهتر بودن دستگاه نیست، بلکه فقط اطمینان خرید را تضمین می‌کند.

 

هدف از این مقاله، ارائه توضیح مفصل در خصوص امکانات خاص و برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی بود. امیدواریم که با اطلاع از نوع و عملکرد آنها بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. جهت مشاهده انواع ماشین‌های لباسشویی می‌توانید به سایت ال‌سل مراجعه نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *