آموزشی

راهنمای استفاده از برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی و نحوه کار آنها

راهنمای استفاده از برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی

امروزه با پیشرفت در تکنولوژی‌ها و فناوری‌های روز دنیا، ماشین لباسشویی‌های جدید از برنامه‌های متنوع و کاربردی برخوردار شده‌اند و امکان شستشوی انواع لباس و پارچه را متناسب با جنس و الیاف آنها فراهم کرده‌اند. لباس‌ها و پارچه‌های خاص، بایستی با مواد و شرایط خاصی شستشو داده شوند. وجود برنامه‌های متنوع، انتخاب برنامه صحیح و مخصوص هر نوع و الیاف لباس را مشکل نموده است. از این رو برای داشتن یک شستشوی اصولی و با کیفیت و جلوگیری از آسیب دیدن جنس و بافت الیاف لباس، بهتر است با برنامه‌های ماشین لباسشویی و نحوه عملکرد هر کدام آشنایی داشته باشید. تعداد و نوع برنامه‌های موجود در ماشین لباسشویی بستگی به مدل و برند آن دارد. در این مقاله ال‌سل، به معرفی تعدادی از این برنامه‌ها و طرز کار آنها پرداخته شده است که امیدواریم با شناخت و انتخاب برنامه مورد نیاز خود، بتوانید لباس‌های خود را با بهترین کیفیت شستشو دهید.

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

 • معرفی برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی‌ و کاربرد آنها
  • برنامه شستشوی لباس‌های نخی (Cotton)
  • برنامه شستشوی لباس‌های ترکیبی و رنگی ( mix wash)
  • برنامه شستشوی ملحفه، روتختی و پارچه‌های مخملی (Duvet)
  • برنامه شستشوی Allergy care و یا Sensitive یک شستشوی آلرژیک
  • برنامه شستشوی لباس‌های کودک (Baby steam care)
  • برنامه شستشوی لباس‌های ورزشی (Sport Wash)
  • برنامه شستشوی لباس‌های ظریف (Gentle care / Delicates)
  •  برنامه شستشوی لباس‌های تیره (Dark wash / Jeans)
  •  برنامه شستشوی ضد لک (Stain care)
  • برنامه شستشوی بی صدا یا شبانه (Silent Wash / Night Wash)
  • برنامه شستشوی سریع (Quick super)
  • برنامه شستشوی لباس‌های پشمی (Wool)
  • برنامه شستشوی پرده (Curtains)
  • برنامه اتوکشی آسان و ضد چروک (Easy care)
  • برنامه شستشوی متمرکز (Intensive)
  • برنامه پیش شستشو (Pre wash)
  • برنامه آب کشی اضافه (Rinse)
  • برنامه شستشو با تاخیر (Time Delay)
  • برنامه شستشوی اقتصادی (eco)
  • برنامه شستن دیگ ماشین لباسشویی (Drum Clean)
  • برنامه Empty یا Drain برای تخلیه آب
  • تنظیم دور خشک کن (Spin / Gentle spin)
  • تنظیم دما (Temp)

معرفی برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی‌ و کاربرد آنها

شستشوی لباس‌های نخی (Cotton)

شستشوی لباس‌های نخی (Cotton)

یکی از برنامه‌های ماشین لباسشویی، برنامه شستشوی لباس‌های نخی و کتان (Cotton) است. با استفاده از این برنامه، شستشوی اتواع لباس‌های پنبه‌ای، نخ و کتان مثل حوله و یا لباس‌های رنگ روشن به راحتی انجام شده و باعث حفظ کیفیت جنس آنها می‌شود. در این برنامه برای اینکه به این دسته از جنس لباس‌ها آسیبی وارد نشود، با توجه به جنس و الیاف لباس‌ها، از دمای آب، سرعت چرخش و مدت زمان خاص تنظیم شده برای شستشو استفاده می‌شود.  

شستشوی لباس‌های ترکیبی و رنگی ( mix wash)

ممکن است بعضی مواقع تعداد و تنوع لباس‌ها زیاد بوده و یا نتوانید لباس‌ها را بر حسب جنسی که دارند، تفکیک کنید. شاید زمان کافی برای جداسازی و دسته‌بندی لباس‌ها ندارید و می خواهید در یک چرخه کار دستگاه، لباس‌های خود را شستشو دهید. در این شرایط می‌توان از برنامه شستشوی لباس‌های ترکیبی و رنگی (Mix) استفاده کرد. این برنامه تقریبا برای شستشوی همه نوع جنس لباس با پارچه‌های مختلف و درجه کثیفی متفاوت، مخصوصا لباس‌های دم دستی مناسب است ولی برای اینکه لباس‌های حساس و ورزشی آسیبی نبینند بهتر است در برنامه‌های مخصوص خود شستشو داده شود و با سایر لباس‌ها ترکیب نشود. در برنامه شستشوی ترکیبی امکان رنگ گرفتن لباس‌ها کمتر است ولی به صفر نمی‌رسد. به همین دلیل بهتر است لباس‌هایی را که احتمال پس دادن رنگ داشته باشد جدا شستشو دهید.

برنامه شستشوی ملحفه، روتختی و پارچه‌های مخملی (Duvet)

شستن ملحفه، روتختی و پارچه‌های مخملی در لباسشویی علاوه بر اینکه ممکن است باعث آسیب دیدن ماشین لباسشویی شود، شاید به طور کامل هم تمیز نشود. بنابراین بهتر است شستشوی این دسته از پارچه‌ها را به خشک‌شویی بسپرید.

با این حال در ماشین لباسشویی برنامه‌ای برای این دسته در نظر گرفته شده است. بالشت و روتختی، همچنین لباس‌هایی که از جنس مخمل هستند به خاطر حجم زیاد و یا جنسی که دارند، معمولا مواد شوینده را در خود نگه می‌دارند و اگر به خوبی شسته نشوند ممکن است بوی بدی گرفته و حتی باعث ایجاد حساسیت و آلرژی در پوست شود. البته ممکن است خود پارچه نیز به مرور زمان دچار پوسیدگی شود. پس باید از مقدار زیادی آب برای تمیز شدن آنها استفاده کرد. برای این دسته از لباس‌ها، میتوان از برنامه شستشوی  Duvetاستفاده نمود. این برنامه بر حسب نوع و جنس پارچه، دما و دور موتور مناسب را انتخاب می‌کند و به دلیل اینکه زمان آب‌کشی و مقدار آب به کار رفته در این برنامه بیشتر است، مواد شوینده به طور کامل تمیز می‌شود.

برنامه شستشوی Allergy care و یا Sensitive یک شستشوی آلرژیک

یکی از برنامه‌های ماشین لباسشویی که برای شستشوی لباس‌ها در شرایط بهداشتی بالا و حذف مواد آلرژی‌زا طراحی شده است، برنامه شستشوی Allergy care یا Allergy Plus و یا  Sensitiveمی‌باشد که معمولا روی برندهای مختلف با یکی از این اصطلاح‌ها نشان داده می‌شود ولی عملکرد همه آنها یکسان می‌باشد. عملکرد این برنامه به این صورت است که در طول فرآیند شستشو، لباس‌ها را با دمای ثابت و بالا شستشو می‌دهد. البته زمان شستشوی این برنامه نسبت به سایر برنامه‌ها طولانی‌تر است. بنابراین با افزایش فشار آب، مواد شوینده به طور کامل از لباس‌ها پاک می‌شود. این برنامه بیشتر برای افرادی که دچار آلرژی و حساسیت هستند، مناسب می‌باشد. همچنین برای شستشوی لباس‌های نخی، لباس زیر، روبالشی، ملحفه و لباس‌هایی که مستقیما با پوست در تماس هستند، کاربردی است و عوامل آلرژی‌زا مانند گردوغبار، میکروب‌ها و یا پشم گربه را با حساسیت بیشتری از روی لباس‌ها پاک می‌کند.

برنامه شستشوی لباس‌های کودک (Baby steam care)

بدن کودکان و نوزادان به دلیل پوست حساسی که دارند، بیشتر دچار حساسیت و آلرژی می‌شوند. از طرفی هم، جنس لباس‌های کودکان با بزرگسالان متفاوت است. از این رو بایستی در شرایط خاص و با مواد شوینده مخصوص شستشو داده شود. در بعضی از ماشین لباسشویی‌ها، برنامه‌ای با عنوان Baby care وجود دارد که برای شستشوی لباس‌های کودکان به کار می‌رود. این برنامه با شستشوی لباس‌ها در دمای بالا و با تعداد آبکشی‌های متعدد، باعث پاک شدن مواد شوینده از روی آنها می‌شود. همچنین کیفیت الیاف لباس را حفظ می‌کند. برای از بین بردن چرک و لکه‌ها بخصوص لکه‌های دارویی و پروتئینی روی لباس کودک، برنامه Baby care مناسب و کاربردی است.

برنامه شستشوی لباس‌های ورزشی (Sport Wash)

برنامه شستشوی لباس‌های ورزشی (Sport Wash)

جنس لباس‌های ورزشی معمولا از جنس الیاف مصنوعی بوده و برای اینکه الیاف آنها در هنگام شستشو آسیب نبیند، بهتر است با دمای پایین شستشو داده شود. افراد ورزشکار به دلیل فعالیت زیاد در هنگام ورزش، عرق زیادی می‌کنند یعنی لباس‌ها زیاد کثیف نمی‌شود، فقط بیشتر بوی عرق می‌گیرد. در نتیجه نیاز به شستشوی حسابی ندارد ولی بوی عرق، بوی نامطبوعی ایجاد کرده و بهتر است بعد از هر بار ورزش کردن، لباس‌های ورزشی شسته شود. به دلیل شستشوی مکرر، این لباس‌ها باید طوری شسته شوند که در ضمن گرفته شدن بوی عرق لباس و تمیز شدن آن، به الیاف آن آسیبی وارد نشود. لباس در صورت آسیب دیدن بافت، زودتر کهنه شده و فرم اولیه خود را از دست می‌دهند. عملکرد این برنامه به اینصورت است که لباس‌ها بیشتر از حد نیاز شسته نشود.

برنامه شستشوی لباس‌های ظریف (Gentle care / Delicates)

برنامه شستشوی لباس‌های ظریف (Gentle care / Delicates)

بعضی از لباس‌های ظریف مانند ابریشم، ساتن، حریر و امثال این جنس‌های حساس و ظریف، به خاطر حساسیت بالایی که دارند ممکن است هنگام شستشو آسیب زیادی به بافت پارچه آنها وارد شود. یکی از برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی، برنامه شستشوی لباس‌های ظریف (Gentle care یا Delicates) است که با بالاترین سطح مراقبت از لباس‌ها باعث ایجاد امنیت خاطر کاربر در هنگام شستشوی لباس‌های حساس می‌شود. ماشین لباسشویی در هنگام کار کردن با این برنامه با سرعت چرخش کم و دمای پایین، شستشوی لباس‌ها را انجام می‌دهد تا آسیب کمتری به الیاف آن وارد شود. برای اینکه نتیجه بهتری برای شستشوی این دسته از لباس‌های حساس توسط این برنامه ماشین لباسشویی ببینید، بهتر است با سایر پارچه‌های روغنی و چرب نشویید. همچنین به جای پودر لباسشویی از مایع لباسشویی در دستگاه استفاده نمایید تا لباس‌های ظریف عمر طولانی‌تری داشته باشند.

برنامه شستشوی لباس‌های تیره (Dark wash / Jeans)

لباس‌های مشکی و تیره با شستشوی زیاد و غیراصولی به مرور زمان تغییر رنگ داده و کدر می‌شوند. بعضی پارچه‌های مشکی به مرور زمان بعد از شستشو به رنگ قرمز یا بور متمایل شده و یا به دلیل استفاده از شوینده‌ها، شوره‌هایی روی لباس باقی مانده و به شکل سفیدک روی پارچه به چشم می‌خورد. حفظ رنگ لباس‌های تیره در کیفیت پارچه و لباس بسیار مهم بوده و بایستی با برنامه خاصی در ماشین لباسشویی شسته شوند تا ضمن حفظ کیفیت رنگ آنها، از شکل‌گیری لکه‌های سفید روی آنها جلوگیری شود. برنامه شستشوی لباس‌های تیره (Dark wash / Jeans) در ماشین لباسشویی، به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این برنامه برای اینکه رنگ پارچه و تیرگی لباس حفظ شود، از دمای پایین برای شستشو استفاده می‌شود. همچنین شستشوی ملایم و آرام لباس‌ها، باعث حفظ کیفیت و چروک نشدن پارچه آن می‌شود. مزیت دیگر آن استفاده از حجم بالای آب برای شستشو لباس‌هاست که باعث می‌شود مواد شوینده به طور کامل از روی لباس‌ها پاک شده در نتیجه از ایجاد شوره روی آنها جلوگیری می‌کند. علاوه بر لباس‌های تیره، امکان شستشوی لباس‌های جین نیز با این برنامه وجود دارد. توصیه می‌شود که هنگام استفاده از این برنامه و داشتن یک شستشوی با کیفیت، از مایع لباسشویی مخصوص لباس‌های تیره استفاده نمایید.

برنامه شستشوی ضد لک (Stain care)

یکی دیگر از برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی، برنامه شستشوی ضد لک Stain care است که قابلیت پاک کردن لک‌های مختلف از روی لباس‌ها را دارد. روش کار این برنامه به این صورت است که در هنگام شستشو، دما به تدریج و مرحله به مرحله افزایش یافته و با مشخص کردن نوع پارچه و نوع لکه روی آن، باعث پاک شدن انواع لکه‌های مختلف از جمله لکه‌هایی که در زیر به آن اشاره کرده ایم، می‌شود:

لکه‌های نوشیدنی مانند چای، قهوه و آبمیوه، غذای کودک، خون، شکلات، لوازم آرایشی، جورابهای کثیف، تخم مرغ، سبزه و چمن، انواع روغن، خاک، عرق بدن، گوجه فرنگی و توت فرنگی و …

برنامه شستشوی بی صدا یا شبانه (Silent Wash / Night Wash)

از برنامه‌های ماشین لباسشویی که امکان شستشوی لباس‌ها با صدای خیلی کم را فراهم می‌کند، می‌توان به برنامه شستشوی بی‌صدا که شستشوی شبانه نیز گفته می‌شود اشاره کرد. این برنامه برای شستشوی انواع لباس‌ها به کار رفته و شبیه به برنامه ترکیبی (Mix) طراحی شده است. در این برنامه تمام عملکردهای ماشین لباسشویی در هنگام کار کردن کند می‌شود. به این صورت که آب به آرامی وارد مخزن شده و دیگ به آرامی می‌چرخد. در هنگام خشک کردن لباس‌ها نیز سرعت دور موتورکم شده و باعث کم شدن صدای تولید شده توسط ماشین لباسشویی می‌شود. این برنامه در شب و یا در زمان استراحت افراد منزل کاربرد دارد.

برنامه شستشوی سریع (Quick super)

در مواقعی که عجله داشته و نیاز به شستشوی سریع لباس‌های خود داشته باشید، می‌توانید از برنامه شستشوی سریع (Quick super) که برای شستشوی سریع لباس‌ها در دستگاه طراحی شده است استفاده نمایید. این برنامه به دلیل دارا بودن محبوبیت زیاد در بین کاربران، در اکثر لباسشویی‌ها وجود دارد. برنامه شستشوی سریع برای لباس‌هایی که زیاد کثیف نبوده و یا وقتی حجم لباس‌ها برای شستشو کم است، می‌تواند کاربردی باشد. همچنین مناسب شستشوی لباس‌هایی هست که نمی‌خواهید با شستشوی زیاد از حد، آسیبی به آن وارد شده و کهنه شوند. لازم به ذکر است که لباس‌های حساس بایستی توسط برنامه مخصوص خود شسشتو داده شوند. زمان این برنامه در لباسشویی‌های مختلف متفاوت بوده و معمولا از 14 دقیقه تا 45 دقیقه می‌باشد.

برنامه شستشوی لباس‌های پشمی (Wool)

الیاف پارچه‌ها و لباس‌های پشمی و کاموایی به گونه‌ای است که اگر در دمای مناسب و مواد شوینده مخصوص خود شستشو داده نشوند، آسیب دیده و امکان شل یا گشاد شدن دارند. توصیه می‌شود این جنس از لباس‌ها با دست شستشو داده شوند ولی در صورتی که بخواهید با ماشین لباسشویی بشویید باید با حجم کم و با برنامه مخصوص خود این کار انجام شود.

برنامه Wool مخصوص شستشوی لباس‌های پشمی و کاموایی در ماشین لباسشویی است و برای لباس‌های پاییزه و زمستانه گزینه مناسبی می‌باشد. اساس کار این برنامه به گونه ای است که شستشو را با آب سرد و سرعت چرخش پایین انجام می‌دهد. با این روش لباس‌ها با بالاترین کیفیت و بدون هیچ‌گونه آسیب‌رسانی به بافت آنها تمیز می‌شوند. فقط قبل از شستشوی لباس‌ها به برچسب آنها توجه کنید زیرا شستشوی برخی لباس‌ها با ماشین لباسشویی، به هیچ‌وقت توصیه نمی‌شود.

برنامه شستشوی پرده (Curtains)

برنامه شستشوی پرده (Curtains)

برنامه شستشوی Curtains برای شستن پرده‌ها می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. پرده‌ها معمولا به دلیل قرار گرفتن در جلوی پنجره‌ها، بیشتر گردوخاک روی آنها نشسته و نیازی به شستشوی طولانی ندارند. با این حال باید به گونه‌ای شستشو داده شوند که علاوه بر حفظ کیفیت آنها، بعد از شستشو امکان نصب آن نیز وجود داشته باشد. یعنی به خوبی آب‌کشی شده و نیاز به اتوکشی نداشته باشند. به همین دلیل برنامه اتوکشی در شستشوی پرده‌ها اهمیت زیادی دارد تا بعد از شستشو آنها، دیگر نیازی به اتو کردن نباشد.

روش کار برنامه Curtains اینگونه است که گرد و غبار موجود روی پرده تا حدی با آب‌کشی اولیه گرفته شده، سپس دوباره حجم زیاد آب وارد مخزن می‌شود و با قرار گرفتن پردخ‌ها در سطح بالای آب، گرد و غبار از لایه‌های نازک پرده خارج می‌شود. در زمان شستشو دمای آب ولرم بوده و سرعت چرخش پایین است. به دلیل نوع دوخت پرده‌ها، آلودگی‌ها در قسمت‌های خاصی از پرده‌ها جای می‌گیرند که با استفاده از این برنامه به راحتی گردوغبار از این قسمت‌ها پاک می‌شوند. به کارگیری این برنامه شستشو برای لباس‌هایی از جنس الیاف مصنوعی و یا پارچه‌های دیگر که بعد از شستن معمولا به سختی اتو می‌شوند، می‌تواند مناسب باشد.

برنامه اتوکشی آسان و ضد چروک (Easy care)

برنامه اتوکشی آسان و ضد چروک (Easy care)

در ماشین لباسشویی‌های جدید، این امکان وجود دارد که با انجام بعضی تنظیمات یعنی به کارگیری بعضی برنامه‌های موجود روی پنل نمایشگر، برنامه‌های از پیش تعریف شده دستگاه را تغییر داد. برنامه شستشوی Easy care یکی از این برنامه‌های جانبی روی پنل نمایشگر است که در صورت نیاز می‌توانید به برنامه شستشوی خود اضافه نمایید. برای لباس‌های پر مصرف روزانه و لباس‌هایی که نمی‌خواهید در هنگام شستشو زیاد چروک شوند، می‌توانید از برنامه Easy care استفاده کنید. در این برنامه معمولا سرعت چرخش و مدت زمان شستشو، کم شده و با شستشوی ملایم از چروک شدن زیاد لباس‌ها جلوگیری می‌کند. در نتیجه لباس‌ها پس از شستشو نیاز کمتری به اتوکشی پیدا می‌کنند. معمولا این برنامه برای لباس‌ها و پارچه‌هایی که پس از شستشو زیاد چروک شده و نیاز به اتوکشی سخت‌تری دارند، مناسب اسب.

برنامه شستشوی متمرکز (Intensive)

برنامه شستشوی متمرکز (Intensive) از دیگر برنامه‌های جانبی ماشین لباسشویی است که امکان اضافه کردن به برنامه‌های شستشو را دارد. این برنامه شستشو یکی از برنامه‌های متمرکز در ماشین لباسشویی است که برای لباس‌های کثیف و حتی معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش کار این برنامه به این صورت است که در مرحله اول لباس‌ها خیس شده و بعد آب‌کشی می‌شود. با این کار کثیفی سطحی و چرک لباس‌ها در مرحله اول شستشو از بین رفته، سپس به شستشوی کامل می‌پردازد. در این برنامه قبل از شروع شستشوی کامل، لکه‌هایی که ممکن است روی لباس باشد، پاک می‌شود. در نتیجه برای شستشوی لباس‌های کودکان که معمولا دارای لکه‌های غذا است، کاربردی است.

برنامه پیش شستشو (Pre wash)

در شستشوی دستی معمولا برای شستن لباس‌هایی که زیاد کثیف هستند، آنها را قبل از شستشو در آب و شوینده خیس می‌کنند. در هنگام شستشو در ماشین لباسشویی نیز قبلا آنها را خیس کرده، سپس داخل لباسشویی قرار می‌دهند. ولی در ماشین لباسشویی که برنامه پیش شستشو (Pre wash) داشته باشند، دیگر نیازی به خیس کردن قبل از شستشو نخواهد داشت. این برنامه یک شستشوی اولیه برای خیس کردن لباس‌ها محسوب می‌شود. با اضافه کردن این برنامه به برنامه شستشوی مورد نظر خود، به راحتی لباس‌هایی که خیلی کثیف هستند، قبل از شستشو در آب خیس شده و برخی لکه‌های آن از بین می‌رود. به این صورت که در این مرحله لباس‌ها با مواد شوینده شستشو و آب‌کشی شده، سپس برنامه شستشوی اصلی شروع به کار می‌کند. در نتیجه شستشوی بیشتر، باعث تمیزی بهتر لباس‌ها می‌شود.

برنامه آب کشی اضافه (Rinse)

در میان برنامه‌های تکمیلی ماشین لباسشویی‌ها، برنامه آب کشی اضافه (Rinse+ یا Rinse++) وجود دارد که با اضافه کردن به برنامه شستشوی انتخابی کاربر، امکان یک یا دو بار آب‌کشی اضافه را به صورت خودکار در پایان مراحل شستشو فراهم می‌کند. گاهی ممکن است مقدار زیادی مواد شوینده به دستگاه ریخته باشید. با به کارگیری این برنامه و آب‌کشی اضافه، خیالتان از تمیز شدن مواد شوینده راحت می‌شود.

برنامه شستشوی با تاخیر (Time Delay)

Time Delay یا شستشوی با تاخیر یک قابلیت بسیار کاربردی در برخی ماشین لباسشویی‌هاست که امکان به تعویق انداختن «زمان آغاز» شست‌وشو را فراهم می‌کند. در بین انواع ماشین لباسشویی‌ها این زمان متفاوت بوده و ممکن است از 1 تا 24 ساعت باشد و یا ممکن است فقط به شما امکان انتخاب ۳، ۶ و ۹ ساعت تأخیر در شروع را بدهد؛ پس اگر این زمان برای شما مهم می‌باشد، ختما قبل از خرید آن را بررسی کنید. شستشوی با تاخیر (Time Delay) به کاربر این امکان را می‌دهد که هر زمانی که بخواهد، بتواند شروع کار ماشین لباسشویی خود را انتخاب نماید. روش کار به اینصورت است که بعد از انتخاب برنامه شستشوی مورد نظر، زمان شروع کار دستگاه را مشخص کرده و با این کار، در زمان دلخواه لباس‌های شسته شده خود را از ماشین لباسشویی خارج کنید. مثلا شروع شستشو را برای چند ساعت قبل از اینکه به خانه برگردید، تنظیم کنید و یا اتمام شست‌وشو را با زمان بیدارشدن از خوابتان هماهنگ کنید و با خیال راحت پهن کردن لباس‌ها را به صبح موکول کنید.

بعضی مدل‌ها نیز امکان به تاخیر انداختن «زمان پایان» را دارند. یعنی امکان تنظیم زمان اتمام شستشو ماشین لباسشویی وجود دارد. این عملکرد نیز دارای محدودیت‌های زمانی هست که هنگام خرید ماشین لباسشویی باید به آن توجه نمایید. این برنامه باعث می‌شود که لباس‌های شسته شده، مدت زمان زیادی داخل ماشین لباسشویی نماند.

برنامه شستشوی اقتصادی (eco)

برنامه شستشوی اقتصادی (eco)

برنامه Eco یک برنامه شستشوی اقتصادی است که در برخی ماشین لباسشویی‌ها وجود دارد. با فعال نمودن این گزینه، برنامه شستشوی مورد نظر با کمترین مصرف آب و دمای پایین به شستن لباس‌ها می‌پردازد. به این نکته توجه داشته باشید که در این حالت مراحل شستشوی لباس‌ها به آرامی صورت گرفته و در نتیجه، زمان شستشوی دستگاه طولانی‌تر خواهد بود. برنامه شستشوی اقتصادی Eco بهینه‌ترین حالت مصرف انرژی را نسبت به سایر برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی دارد. بنابراین چنانچه زمان شستشو مهم نباشد، بهتر است حالت شستشوی اقتصادی را مورد استفاده قرار داد.

برنامه شستن دیگ ماشین لباسشویی ( Drum Clean)

با کار کردن مداوم ماشین لباسشویی و استفاده کردن طولانی مدت از آن، به دلیل جریان آب کثیف و رسوب‌گذاری در لوله‌های آن، احتمال ایجاد آلودگی و بوی نامطبوع دستگاه وجود دارد و بایستی دیگ ماشین لباسشویی را شستشو داد.

در ماشین لباسشویی برنامه‌ای با عنوان Drum Clean طراحی شده است که امکان شستشوی دیگ ماشین لباسشویی را فراهم می‌کند. روش کار به این صورت است که بایستی اول دیگ لباسشویی خالی باشد. سپس با انتخاب این برنامه و استفاده از مواد شوینده، دستگاه کار شستشو را شروع می‌کند. به دلیل رسوب‌گذاری در محفظه‌های ورودی آب و لوله‌های درونی دستگاه، بهتر است هنگام استفاده از برنامه شستشوی دیگ ماشین لباسشویی، از جرم‌گیر استفاده نمایید. معمولا شستشوی دیگ بهتر است حدود 6 ماه یکبار و یا هر 40 تا 60 بار یکبار استفاده از لباسشویی انجام شود. تمیز شدن دیگ ماشین لباسشویی باعث افزایش طول عمر دستگاه و بالا رفتن کیفیت شستشوی آن می‌شود.

برنامه Empty یا Drain برای تخلیه آب

برنامه Empty یا Drain برای تخلیه آب

یکی دیگر از برنامه‌هایی که ممکن است در ماشین لباسشویی طراحی شده باشد، برنامه Empty است. با انتخاب این گزینه می‌توانید قبل از پایان رسیدن چرخه شستشو، آب داخل دیگ را خالی کرده و درب لباسشویی را باز کنید. یعنی این برنامه این امکان را فراهم می‌کند که در حین کار کردن لباسشویی و در وسط شستشوی آن، لباسی به دستگاه اضافه کرده و یا به دلایلی لباسی را از داخل آن خارج نمایید.

تنظیم دور خشک کن (Spin / Gentle spin)

Spin (تنظیم دور خشک کن) یکی دیگر از برنامه‌های تکمیلی بوده و در مواقعی که بخواهید لباس‌ها بعد از شستشو خیلی کم خیس بوده و خشک باشند، می‌توانید میزان دور خشک کن را افزایش دهید. البته ماشین لباسشویی به صورت خودکار دور خشک مخصوص هر برنامه را انتخاب می‌کند و توصیه می‌شود برای اینکه لباس‌ها بعد از شستشو زیاد خشک و یا خیس نباشد، با همان دور خشک کن تنظیم شده شروع به کار کند.

تنظیم دما (Temp)

تنظیم دور خشک کن (Spin / Gentle spin)

هر کدام از برنامه‌های شستشو ماشین لباسشویی، به طور خودکار دمای مورد نیاز با نوع لباس را تنظیم می‌کنند. با این حال چنانچه بخواهید دمای شستشو را کم یا زیاد کنید، با استفاده از برنامه تکمیلی Temp روی پنل، می‌توانید دما را تغییر دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *