راهنمای خرید

خرید بهترین ظرفیت پکیج برای منزل

ظرفیت حرارتی پکیج‌ها بر اساس کیلوکالری و یا کیلووات بیان می‌شود که هر کیلووات تقریبا معادل 860 کیلوکالری است. ظرفیت‌های استاندارد موجود در بازار، 24، 28، 30 و 35 کیلووات موجود است و ظرفیت پکیج آن باید بر اساس عوامل موثر بر آن تعیین گردد. عوامل موثر در انتخاب و خرید پکیج مناسب و همچنین امکانات مورد نیاز آن را می‌توان به شرح زیر بیان نمود:

 • متراژ محیط و نوع کاربری ساختمان
 • وضعیت اقلیمی
 • نوع معماری و ساخت ساختمان
 • موقعیت ساختمان
 • میزان گرمایش و هوای گرم موردنیاز
 • محل نصب دستگاه (در سایه یا رو به آفتاب)

در صورت انتخاب مناسب دستگاه، راندمان پکیج افزایش یافته و در غیر اینصورت علاوه بر عدم کارآیی و بازدهی مناسب، گرمای تولید شده نیز مطلوب نبوده و عمر پکیج نیز کاهش می‌یابد.

متراژ محیط و تاثیر آن در ظرفیت پکیج

متراژ محیط در انتخاب ظرفیت پکیج

واضح است که متراژ محیط از عوامل مهم و تاثیرگذار در انتخاب ظرفیت پکیج می‌باشد. ضمنا میزان گرمایش موردنیاز و استاندارد اماکن مسکونی و اداری باهم متفاوت است لذا ظرفیت پکیج مورد استفاده در آنها نیز متفاوت خواهد بود. به صورت تقریبی به ازای هر مترمربع واحد مسکونی، 150 کیلوکالری انرژی حرارتی و برای هر مترمربع ساختمان اداری، 100 کیلوکالری انرژی حرارتی موردنیاز است.

وضعیت اقلیمی

وضعیت اقلیمی در انتخاب ظرفیت پکیج

شهر محل زندگی و شرایط آب و هوایی آن از معیارهای تاثیرگذار در انتخاب ظرفیت پکیج به شمار می‌رود. در این راستا مناطق مختلف کشور را می‌توان از نظر وضعیت آب و هوایی و اقلیمی محل نصب پکیج در سه دسته طبقه‌بندی نمود:

 • معتدل و مرطوب (شهرهای شمالی)
 • گرم و خشک (مشهد، تهران و شهرهای کوهستانی)
 • گرم و مرطوب (شهرهای جنوبی)

نوع معماری و ساخت ساختمان و تاثیر آن در ظرفیت پکیج

نوع معماری و ساخت ساختمان در انتخاب ظرفیت پکیج

ساختمانها از نظر ساخت و معماری به سه دسته تقسیم می شوند و بر این اساس میزان حرارت و گرمایش موردنیاز آنها متفاوت خواهد بود.
گروه اول شامل ساختمان‌هایی است که از پنجره‌های دوجداره استفاده شده و دیوارهای خارجی نیز عایق شده و میزان هدررفت حرارت در آنها بسیار کم است.
گروه دوم ساختمان‌هایی هستند که از لحاظ ساخت، معمولی بوده و از پنجره‌های معمولی فلزی استفاده شده است و میزان هدررفت حرارت نیز در آنها معمولی است ( مانند آپارتمان های معمولی )
گروه سوم شامل ساختمان‌هایی است که زمان زیادی از احداث آنها گذشته و دارای معماری قدیمی می‌باشند و در آنها از درب و پنجره‌های مناسبی استفاده نشده و میزان هدررفت حرارتی آنها بسیار نیز بالا است.

موقعیت ساختمان

موقعیت ساختمان

جهت جغرافیایی ساختمان و طبقه آن در ساختمانهای مسکونی از موارد دیگری است که باید در انتخاب ظرفیت پکیج در نظر گرفت. به عنوان مثال آپارتمانهای واقع در بخش شمالی یک مجتمع و همچنین طبقات آخر و اول (در صورت وجود پارکینگ) دارای نیاز حرارتی بالاتری نسبت به سایر آپارتمانهای واقع در آن مجتمع یا ساختمان می‌باشند.

محل نصب پکیج

محل نصب پکیج

نکته مهم دیگری که باید در انتخاب پکیج به آن دقت نمود استفاده از پکیخ “فن‌دار” یا “بدون فن” و توجه به وضعیت دودکش تعبیه شده در محل نصب می‌باشد. در این خصوص پیشنهاد می شود مطالب مندرج تحت عنوان “اصول کلی پکیج” را نیز مطالعه نمایید. به طور خلاصه باید گفت که در صورت نصب پکیج در فضای آزاد حتما از پکیج “فن‌دار” استفاده نمایید.

از موارد مهم دیگری که باید در انتخاب پکیج باید به آن توجه کنید می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امکانات جانبی مورد انتظار
 • میزان صدای تولید شده در حین کار (بر حسب دسی‌بل)
 • راندمان پکیج
 • خدمات پس از فروش و فراوانی قطعات یدکی در بازار
 • وجود سرویس‌کاران مجاز در محل مورد استفاده
 • امکانات و هزینه های جانبی و طولانی مدت
 • امنیت و ایمنی سیستم

جدول زیر مقادیر پیشنهادی ظرفیت حرارتی برای معماری و وضعیت اقلیمی مختلف را نشان می‌دهد.

نوع معماری ساختمان

وضعیت اقلیمی

ظرفیت حرارتی در هر مترمربع

 

معتدل و مرطوب

80 تا 100 وات

گروه اول

گرم و خشک

100 تا 120 وات

 

گرم و مرطوب

60 تا 80 وات

 

معتدل و مرطوب

100 تا 120 وات

گروه دوم

گرم و خشک

120 تا 140 وات

 

گرم و مرطوب

80 تا 100 وات

 

معتدل و مرطوب

120 تا 140 وات

گروه سوم

گرم و خشک

140 تا 160 وات

 

گرم و مرطوب

100 تا 120 وات

به عنوان مثال ظرفیت مناسب برای یک آپارتمان 160 مترمربع از نوع گروه دوم واقع در وضعیت اقلیمی گرم و خشک، 22400 کیلوکالری (معادل 04/26 کیلووات) می‌باشد که با ضرب 160 در 140 و تقسیم آن بر 860 به دست می‌آید. بنابراین پکیج با ظرفیت 28 کیلووات، انتخاب مناسبی است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *