آموزشی

خرید اجاق گاز رومیزی

خرید اجاق گاز رومیزی

در زندگی امروزی، آشپزخانه علاوه بر محل پخت و پز و آماده کردن غذا، محلی برای صرف غذا نیز می باشد و اعضای خانواده در کنار هم از خوردن غذا لذت می‌برند. بنابراین زیبایی و هماهنگی با دکوراسیون آشپزخانه به همراه سایر ویژگیهای اجاق گاز، از نکات مهم در انتخاب و خرید اجاق گاز رومیزی می‌باشد.

اجاق ‌گازهای رومیزی یکی از زیباتربن و اساسی‌ترین وسایل آشپزخانه می‌باشد که که در مقایسه با انواع قدیمی (اجاق گاز مبله) فضای کمی را اشغال کرده و بر اساس تکنولوژی‌های روز طراحی و ساخته شده‌اند. با پیشرفت‌های روزافزون در علوم محتلف، شکل‌های مختلفی از اجاق گازها علاوه بر فرم‌های مستطیلی شکل قدیمی، در اشکال جدید چند ضلعی، دایره و نیم دایره روانه بازار شده‌اند. این اجاق گازها نیازهای مصرف‌کنندگان را به خوبی پاسخ داده و عملکرد موفقی را از خود نشان داده‌اند که باعث افزایش تمایل مردم به آنها شده است.

اجاق‌ گاز یکی از اساسی‌ترین وسایل موردنیاز در آشپزخانه است که به دلیل استفاده روزانه زیاد باید دقت بیشتری در انتخاب آن داشته باشید. تا علاوه بر کیفیت، زیبایی و هزینه خرید آن، منطبق با سلیقه شخصی شما نیز باشد. امیدوارم مطالب زیر در شناخت و انتخاب بهتر اجاق گاز به خوانندگان این مطلب کمک نماید.

اجاق گاز رومیزی

چرا اجاق ‌گاز رومیزی؟

امروزه، اندازه آشپزخانه‌ها در خانه‌های امروزی کوچک بوده و فضای موجود برای قرار دادن و جایابی وسایل آشپزخانه کمتر شده است. بنابراین لازم است از فضای موجود به طور بهینه استفاده کنیم. در این بین، استفاده از گازهای رومیزی گزینه خوبی به نظر می‌رسد که علاوه بر زیبایی و شیک نمودن دکوراسیون آشپزخانه به دلیل توکار بودن آنها، می‌توان از فضای پایین آن به شکل بهتری استفاده نمود.

همانطور که مشخص است ضخامت اجاق گازهای رومیزی نیز کم بوده و دارای مصرف گاز پایینی هستند. همچنین این اجاق گازها مجهز به فر نیستند و در صورت نیاز باید از یک فر جداگانه استفاده نمود.

انواع اجاق‌ گاز رومیزی توکار

اجاق ‌گازهای رومیزی از نظر نحوه تامین حرارت در سه نوع گازسوز، برقی و القایی ساخته می‌شوند.

اجاق گاز رومیزی گازی
  • اجاق ‌گاز رومیزی گازسوز

این نوع، بهترین انتخاب برای پخت‌وپز بوده و بیشترین کاربرد را دارد که با استفاده از گاز شهری کار می‌کند. میزان حرارت هر یک از شعله‌های آن از طریق ولوم‌های جداگانه‌ای به راحتی و به سرعت قابل کنترل است. با این اجاق‌گازها می‌توان حس خوبی را از آشپزی تجربه نمود.

 

  • اجاق ‌گاز رومیزی برقی

در این مدل از اجاق‌ گاز، برای تولید حرارت مورد نیاز، به جای گاز از انرژی برق استفاده می‌شود.. حرارت موردنیاز از طریق المنتهای واقع در داخل اجاق گاز تامین می‌شود و به همین دلیل تا رسیدن به دمای موردنیاز، زمان بیشتری لازم خواهد بود. از معایب این نوع اجاق گاز می‌توان به مصرف زیاد برق و عدم کارکرد در زمان قطعی برق اشاره نمود. صفحات این اجاق‌گازها معمولا به صورت لمسی و دیجیتالی بوده و در عین زیبایی و شیک بودن، از ایمنی بیشتری نسبت به نوع گازسوز برخوردار است.

اجاق گاز رومیزی القائی
  • اجاق گاز رومیزی القائی

انتقال حرارت در این مدل به روش القای الکترومغناطیسی انجام می‌‌گیرد. در واقع با قرار گرفتن ظروف رسانا در میدان مغناطیسی مابین شعله و ظرف رسانا، حرارت در داخل ظرف ایجاد شده و موجب پختن مواد غذایی می‌شود.  یعنی انتقال حرارت به کمک یک میدان مغناطیسی بین ظرف و شعله اجاق‌گاز انجام می‌شود. با توجه به شیوه تولید حرارت فقط از ظروف فلزی برای پخت و پز استفاده می‌شود. سایر بخش‌های گاز به جز قسمت شعله همیشه سرد بوده و با تماس دست هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی‌شود و بنابراین از ایمنی بالایی برخوردار است. لازم به ذکر است که هزینه خرید این نوع اجاق گاز بسیار بالاست.

دسته‌بندی بر اساس نوع جنس صفحه اجاق‌گاز رومیزی

جنس صفحه اجاق گازهای رومیزی در مدلهای مختلف از استیل، شیشه، سرامیک و ترکیب شیشه با سایر جنس‌ها ساخته می‌شود و هر کدام دارای ويژگیهای متفاوتی هستند.

اجاق گاز رومیزی استیل

اجاق گاز نوع استیل به دلیل زیبایی، مقاومت و دوام بالایی که دارد در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است. این مدل در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شود. نوع ساده آن صیقلی‌تر بوده و بنابراین احتمال ایجاد خش در آن زیاد است و بهتر است از دستمال نرم در شست‌و‌شوی آن‌ها استفاده شود. با توجه به اینکه نوع آجدار، جنس خشی دارد، احتمال به وجود آمدن خش در آن پایین است. البته تمیز کردن نوع استیل آجدار کمی سخت‌تر از مدل استیل ساده است. در حالت کلی، امکان تعویض ژیگلورهای گاز در این مدل، چندان سخت نبوده و بدون مشکل امکانپذیر است.

دسته‌بندی بر اساس نوع جنس صفحه اجاق‌گاز رومیزی جنس صفحه اجاق گازهای رومیزی در مدلهای مختلف از استیل، شیشه، سرامیک و ترکیب شیشه با سایر جنس‌ها ساخته می‌شود و هر کدام دارای ويژگیهای متفاوتی هستند. اجاق گاز رومیزی استیل اجاق گاز نوع استیل به دلیل زیبایی، مقاومت و دوام بالایی که دارد در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است. این مدل در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شود. نوع ساده آن صیقلی‌تر بوده و بنابراین احتمال ایجاد خش در آن زیاد است و بهتر است از دستمال نرم در شست‌و‌شوی آن‌ها استفاده شود. با توجه به اینکه نوع آجدار، جنس خشی دارد، احتمال به وجود آمدن خش در آن پایین است. البته تمیز کردن نوع استیل آجدار کمی سخت‌تر از مدل استیل ساده است. در حالت کلی، امکان تعویض ژیگلورهای گاز در این مدل، چندان سخت نبوده و بدون مشکل امکانپذیر است.

اجاق ‌گاز رومیزی شیشه‌ای

جنس صفحه این نوع اجاق گاز از شیشه‌های نشکن است که علاوه بر داشتن مقاومت و ضربه‌پذیری بالا و قابلیت تحمل درجه حرارت بالا، زیبایی خاصی را به فضای آشپزخانه می‌دهد و ظاهر بسیار لوکسی دارد. در صورت سر‌ریز شدن آب جوش و مواد غذایی داغ و یا گذاشتن اجسام سنگین بر روی آن‌ها دچار هیچ‌گونه ترک و یا شکستگی نمی‌شوند. پاک کردن اجاق ‌گاز شیشه‌ای ساده است و حتی با یک دستمال خیس نیز، به سرعت تمیز می‌شوند. ضمنا جهت کاهش احتمال آسیب‌دیدگی شیشیه از لبه‌ها معمولا لبه آنها تراش داده می‌شود. در این اجاق گازها از سرشعله‌های مختلف قابل کنترل استفاده می‌شود ولی تعویض ژیگلورهای آن امکان‌پذیر نمی‌باشد.

اجاق ‌گاز رومیزی شیشه‌ای

اجاق ‌گاز رومیزی سرامیکی

به دلیل سرامیکی بودن جنس صفحه این نوع اجاق ‌گازها، مقاومت آنها در برابر حرارت بالا بوده و به راحتی تمیز می‌شوند. البته باید گفت که قیم این مدل نسبت به سایر مدل‌ها بالاست. این مدل، جزو نسل جدید با طراحی مدرن می‌باشد. در مناطقی تنهاا منبع انرژی برقی وجود دارد این مدل مناسب است.

اجاق ‌گاز رومیزی سرامیکی

اجاق گاز رومیزی لعابی

اجاق ‌گاز لعابی از صفحه لعابی ساخته شده و در رنگ‌های سفید، مشکی، کرم، قهوه‌ای و بژ تولید و در بازار عرضه می‌شود. ضمنا تمیز کردن آن راحت بوده و خط و خش بر روی آن باقی نمی‌ماند. این مدل از اجاق ‌گازها جدیدا در بازار رایج شده و نظر برخی از مشتریان را به خود جلب کرده است.

انواع فندک اجاق‌ گاز

یکی از بزرگترین نوآوری‌ها در ساخت اجاق‌ گازها، فندک آن است. در اجاق‌ گازهای، باید از کبریت یا فندک بیرونی برای روشن نمودن شعله‌های استفاده می‌کردیم. در حال حاضر، همه اجاق‌گازهای رومیزی به تکنولوژی فندک داخلی مجهزند و در دو مدل غیراتوماتیک و اتوماتیک ساخته می‌شوند.

فندک اتوماتیک

در این شیوه، فندک واقع در کنار شعله به هنگام چرخاندن ولوم گاز، به صورت اتوماتیک جرقه زده و باعث روشن شدن شعله می‌شود.

فندک غیراتوماتیک

در این نوع فندک‌ها، به هنگام چرخاندن ولوم گاز، باید دکمه فندک را نیز به صورت جداگانه فشار داد تا فندک شروع به جرقه زنی کرده و شعله را روشن نماید.

ایمنی اجاق‌ گاز

در هنگام خرید اجاق‌ گاز توجه به نکات ایمنی بسیار مهم است. در هنگام استفاده از اجاق گاز ممکن است شعله اجاق ‌گاز در اثر عوانل مختلفی نظیر سرریزشدن مایعات و یا وزش باد خاموش شده و گاز در منزل شما جریان یابد. در اجاق ‌گازهای ترموکوپل‌دار به محض خاموش شدن شعله اجاق گاز، جریان گاز توسط ترموکوپل قطع شده و در منزل شما منتشر نخواهد شد.

برخی از قابلیتهای جدید اجاق‌گازها

به لطف تکنولوژی‌های پیشرفته، امروزه برخی از اجاق گازهای رومیزی قابلیت‌هایی دارند که آسانی و لذت در پخت و پز را به همراه دارد.

  • تنظیم دمای غذا

این قابلیت در برخی از گازهای رومیزی برقی وجود دارد که در آن می‌توان با تنظیم حرارت شعله، غذا در یک دمای مشخص، گرم مانده و از سوختن آن جلوگیری می‌شود.

  • قفل ایمنی و کودک اجاق ‌گاز

در برخی از اجاق‌گازهای مدرن، جهت افزایش ایمنی در صورت قطع ناخواسته برق و همچنین باز نشدن توسط کودکان، گزینه‌ای در نظر گرفته شده است که در صورت انتخاب آن، فندک گاز قفل شده و بر روی صفحه نمایش نیز مشخص می‌شود. با قفل شدن اجاق گاز، حتی با زدن فندک، جرقه ایجاد نخواهد شد. لازم به ذکر است با توجه به عملکرد ویژگیهای مختلف اجاق‌گازها، نحوه کارکرد آنها را در برندهای مختلف از سازندگان و فروشندگان آن محصولات جویا شوید.

  • جوشاندن سریع

این ویژگی معمولا در اجاق گازهای برق وجود داشته و در صورت انتخات این گزینه، با افزایش گرما، امکان جوشاندن سریع فعال شده و در پخت سریع غذا و یا جوش سریع آب به شما کمک می‌کند.

  • روش‌های پخت متفاوت

امروزه در برخی از مدل‌های گاز رومیزی برقی، انواع روش‌های پخت مانند گریل، بخار پز، پخت سریع و پخت شیرینی وجود دارد که می‌تواند برای بسیاری از خریداران جذاب، کاربردی و مفید باشد.

دسته‌بندی اجاق‌ گازهای رومیزی توکار از نظر تعداد شعله

یکی از معیارهای مهم در انتخاب اجاق گاز، تعداد شعله‌های آن است. در زندگی امروزی با توجه به تنوع سلیقه افراد یک خانواده و تنوع غذاها و فرهنگ مصرف نیاز به تعداد بیشتر شعله ها احساس می‌شود. در اکثر مواقع نیز به طور همزمان نیاز به گرم کردن مواد غذایی و یا جوشاندن مایعات به طور همزمان باشد که باعث می‌شود به چندین شعله در یک زمان نیاز پیدا کنید. ضمنا تعداد جمعیت افراد یک خانواده نیز در انتخاب تعداد شعله‌های اجاق گاز مهم می‌باشد. بنابراین در خانواده‌های پرجمعیت توصیه می‌شود اجاق گاز با حداقل 5 شعله را انتخاب کنید. همچنین اجاق‌گازهای ۴ شعله و کمتر نیز برای خانواده‌های کم‌جمعیت مناسب به نظر می‌رسد.

بر اساس نیازهای مختلف در مکانهای مختلف اداری، تجاری و مسکونی، اجاق گازهای رومیزی با تعداد شعله‌های مختلف طراحی و در بازار عرضه شده است.

نکته مهمی که بهتر است در هنگام خرید اجاق گاز به آن توجه کنید فاصله بین شعله‌هاست که در صورت مناسب نبودن آنها، استفاده از اجاق گاز راحت نخواهد بود.

اجاق ‌گاز ۲ شعله
  • اجاق ‌گاز ۲ شعله: کاربرد این نوع اجاق‌گاز بیشتر برای اماکن اداری و تجاری کوچک می‌باشد.
  • اجاق‌ گاز ۴ شعله: این نوع اجاق‌گاز بیشتر در اماکن تجاری و آشپزخانه‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اجاق‌ گاز ۴ شعله
  • اجاق ‌گاز ۵ شعله: این مدل بیشترین محبوبیت را در بین خریداران داشته و پرطرفدارترین نوع به شمار می‌رود و بیشترین مصرف را در آشپزخانه‌ها به خود اختصاص داده و معمولا طوری طراحی می‌شود که آشپزی با آن راحتتر بوده و بتوان از همه شعله‌های آن استفاده نمود.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *