آموزشی

تمیز کردن ماشین لباسشویی

ماشین لباس شویی را می‌توان یکی از مهم ترین وسیله ها در امر شستشو در هر خانه ای در نظر گرفت. به دلیل ماهیت شستشویی که دارد همه گمان می‌کنند که این وسیله نیازی به تمیز کردن نداشته و خود به خود محفظه آن تمیز می‌شود در حالی که کاملا در اشتباه بوده و در صورتی که مرتب تمیز نشوند بوی بدی در محفظه آن‌ها ایجاد خواهد شد به همین علت است که موضوع تمیز کردن ماشین لباسشویی به موضوع با اهمیتی تبدیل شده است.

ماشین لباسشویی ها بعد از مدتی کار کردن بوی بد به خود گرفته که باعث اذیت شما خواهد شد.برای جلوگیری از ایجاد این بوی بد و نا مناسب در ادامه با مقاله “نحوه تمیز کردن لباسشویی” همراه ال سل باشید. شما با دانستن این نکات، ماشین لباسشویی تمیزی داشته که به دلیل مراقبت از آن، دیر تر خراب شده و همیشه تمیز خواهد بود.

به طور کلی ماشین لباسشویی ها از اجزای بیرونی و داخلی تشکیل شده اند که تمیز کردن و شستشوی همه اجزا مهم می‌باشد.اجزای بیرونی معمولا سریع تر تمیز شده وبسیار وقت گیر نیستند اما اجزای داخلی به توجه زیادی نیاز داشته و باید با حوصله بالا عمل تمیز کردن انجام شود.

رسوب زدایی ماشین لباسشویی

رسوب زدایی ماشین لباسشویی

لباسشویی ها اکثرا با مواد شوینده ای نظیر پودر لباسشویی و نرم کننده  و همچنین آب در تماس هستند، این مواد خورنده بوده و بعد از مدتی در اجزای تشکیل دهنده لباسشویی رسوب می‌کنند، در صورتی که این رسوبات به طور منظم تمیز نشود در مدت زمان طولانی باعث خوردگی اجزا شده و عملکرد آن را دچار اختلال می‌کنند.برای تمیز کردن این رسوبات، در ادامه نحوه رسوب زدایی ماشین لباسشویی با سرکه را برایتان توضیح می‌دهیم.

 • برای شروع کار 2 استکان سرکه سفید را در محفظه پودر ماشین لباسشویی بریزید.
 • ماشین لباسشویی خودتان را راه اندازی کنید تا شروع به کار کند.
 • اجازه دهید که یک دور عملیات شستشوی آن تمام شود.
 • پس از تمام شدن دوره کامل عمل شستشو، دوباره آن را با آب داغ روشن کنید.
 • پس از اتمام مراحل شتشو با آب گرم، درب آن را باز گذاشته و اجازه دهید به طور کامل محفظه آن خشک شود.
 • استفاده از سرکه کپک ها و رسوبات اجزای ماشین لباسشویی را از بین برده و دیگر بوی بدی در آن باقی نخواهد ماند.
 • این کار را میتوانید حداقل ماهی یکبار انجام دهید.

تمیز کردن لاستیک از مراحل تمیز کردن ماشین لباسشویی

تمیز کردن لاستیک از مراحل تمیز کردن ماشین لباسشویی

هنگامی که در محفظه لباسشویی عملیات شستشو انجام می‌شود آب در همه  جای محفظه پخش خواهد شد،لاستیک به عنوان عایق درب و محفظه عمل کرده و از آمدن آب به بیرون جلوگیری می‌کند، بعد از تمام شدن عملیات شستشو قطرات آب و رطوبت داخل لاستیک و دور درب وجود دارد که اگر به خوبی خشک نشوند لکه های سیاه رنگی در آن به وجود می آید که به کپک لاستیک دور درب ماشین لباسشویی معروف هستند و در طولانی مدت باعث تجزیه لاستیک شده و آن را از بین میبرد.برای جلوگیری از این امر بعد از شتشو درب محفظه را باز گذاشته و با یک دستمال نسبت به خشک کردن قطرات باقیمانده آب در لاستیک اقدام کنید.

با لکه های سیاه دور لاستیک چه باید کرد؟

با لکه های سیاه دور لاستیک چه باید کرد؟

برای اینکه این لکه ها در طولانی مدت باعث از بین رفتن لاستیک دستگاه شما نشود باید در اسرع وقت به روش زیر اقدام به تمیز کردن آن لکه کنید.

 • ابتدا لاستیک را به خوبی خشک کنید به طوری که هیچ رطوبتی نداشته باشد.
 • نصف پیمانه مایع سفید کننده و نصف پیمانه آب را ترکیب کنید.
 • محلول آماده شده را با استفاده از یک اسفنج به لاستیک زده و چند دقیقه منتظر بمانید.
 • با استفاده از یک دستمال خیس محلول خشک شده را پاک کنید و بعد از پاک کردن با یک دستمال آن را خشک کنید.
 • این عملیات را به آرامی انجام دهید چون جنس لاستیک ظریف بوده و ممکن است پاره شود.

از بین بردن بوی نامطبوع ماشین لباسشویی

از بین بردن بوی نامطبوع ماشین لباسشویی

از دغدغه های اصلی کسانی که ماشین لباسشویی دارند بوی نامطبوع آن می‌باشد که از بین بردن آن در تمیز کردن ماشین لباسشویی بسیار مهم می‌باشد برای این منظور :

 • محفظه پودر دستگاه را بیرون آورده و آن را با اسکاچ و یا مسواک به خوبی شستشو دهید.مواد شوینده در اثر گذشت زمان در محفظه مانده و بوی بدی ایجاد می‌کنند پس بهتر است در بازه های زمانی مرتب این کار را انجام دهید.
 • بعد از خشک شدن محفظه شوینده، آن را به آرامی در جای خود قرار دهید.
 • از دیگر عواملی که باعث ایجاد بوی بد می‌شود فیلتر و صافی لباسشویی می‌باشد آن را در بازه های زمانی منظم از محل خود خارج کرده و در صورت نیار آن را آب بکشید تا پرز و مواد گیر کرده در محفظه فیلتر به خوبی تمیز شوند.

جوش شیرین و نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی

از جوش شیرین میتوان در تمیز کردن اکثر وسایل استفاده کرد برای استفاده از آن در تمیز کردن ماشین لباسشویی به شیوه زیر عمل می‌کنیم:

 • مقداری جوش شیرین را در محفظه و در قسمت استیل آن بریزید.
 • آن را با آب گرم روشن کرده و بگذارید مراحل شستشو به خوبی طی شود.
 • بعد از اتمام عملیات شستشو درب آن را باز گذاشته تا به خوبی خشک شود.
 • استفاده از جوش شیرین نه تنها باعث از بین رفتن کپک ها خواهد شد بلکه بوی نامطبوع محفظه را از بین خواهد برد.

نتیجه گیری

با اینکه ماشین لباس شویی دایما با مواد شوینده و آب در ارتباط است اما نیاز به شستشو و تمیز کردن دارد.با استفاده از راهکار هایی بالاتر گفته شد شما می‌توانید به راحت لباسشویی خودتان را تمیز کرده و بدون هیچ بوی نامطبوع و مشکلی تا سالیان سال از آن استفاده کنید.اگر شما راهکار و نکته ی دیگری برای تمیز کردن ماشین لباسشویی مد نظر دارید حتما آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *