آموزشی

ترموکوبل اجاق گاز

اجاق گاز یکی از اساسی ترین لوازم خانگی هر خانه ای به حساب می‌ آید و بدون آن پختن هر غذایی غیر ممکن خواهد بود. هنگام شروع زندگی وقتی که به دنبال خرید وسایل ضروری بروید یکی از وسایلی که مطمینا به فکر آن می‌افتید خرید اجاق گاز می‌‌باشد. با گشت و گذاری در بازار با انواع مدل ها آشنا می‌شوید که هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. مشکل خاموش شدن اجاق گاز و نشت گاز، در گذشته، بسیار رایج بود که امروزه با وجود ترموکوبل در اجاق گاز این مشکل حل شده است، برای آشنایی بیشتر با این ویژگی در ادامه با ال سل همراه باشید.

ترموکوبل اجاق گاز چیست؟

ترموکوبل اجاق گاز چیست؟

قطعا ایمنی وسایل گاز سوز یکی از مهم ترین ویژگی هایی می‌باشد که هنگام خرید آن ها باید به وجود آن توجه کنیم. فرقی نمی‌کند که مدل مد نظر شما از نوع اجاق گاز رومیزی باشد و یا اجاق گاز مبله، اجاق شما حتما باید دارای ترموکوبل باشد. به طور ساده تر، وظیفه ترموکوبل همراه وسیله دیگری به نام بوبین، افزایش ایمنی هنگام استفاده از اجاق و قطع گاز هنگام خاموش شدن تصادفی شعله می‌باشد. هنگامی‌ که شعله گاز در اثر سر ریز شدن غذا و یا وزش باد خاموش می‌شود ترموکوبل وارد عمل شده و گاز را قطع می‌ کند تا از آتش سوزی و انفجار جلوگیری کند.

طرز کار ترموکوبل

رموکوبل قطعه ای است که در اطراف سرشعله قرار گرفته که به صورت مستقیم با حرارت در ارتباط می‌باشد. جنس آن از آلیاژی ساخته شده که در برابر دمای 200 درجه سانتی گراد مقاوم می‌باشد، هنگامی‌ که این آلیاژ در دمای بالا و تقریبا 200 درجه سانتی گراد قرار می‌گیرد در حدود چند میلی ولت برق تولید می‌ کند این برق تولید شده به قطعه دیگری بنام بوبین منتقل شده و آن را فعال می‌کند.
هنگام روشن کردن شعله اجاق گاز، ولوم اجاق را باید برای مدتی نگه دارید تا شعله روشن بماند. هنگامی‌ که ولوم را به سمت پایین فشار می‌دهید بوبین به صورت دستی فعال شده و زمانی که ترموکوبل داغ شد ولتاژ لازم برای فعال ماندن بوبین، تامین می‌شود، این همان لحظه ای است که شما می‌توانید دست خود را از روی ولوم رها کنید و شعله اجاق شما روشن خواهد ماند.
هنگامی‌ که شعله اجاق به هر دلیلی خاموش شود ترموکوبل دمای خود را از دست داده و در نتیجه ولتاژ مورد نیار بوبین، تولید نمی‌شود، در این صورت بوبین غیر فعال شده و شعله به صورت خودکار خاموش می‌شود.

روش تست ترموکوبل اجاق گاز

برای اینکه درستی عمکرد ترموکوبل را بررسی کنیم روش های زیادی وجود دارد که ما در اینجا روش ساده ای را توضیح خواهیم داد.برای تست عملکرد صحیح ترموکوبل اجاق گاز میتوانید به صورت زیر عمل کنید:

  • در مرحله اول برای ایمنی بیشتر بهتر است پنجره های خانه خود را باز کنید.
  • یکی از شعله های اجاق گاز را روشن کنید.
  • فلکه اصلی گاز خانه خود را ببندید تا جریان گاز به طور کلی قطع شود. بعد از بستن فلکه گاز مطمینا شعله اجاق گاز خاموش خواهد شد.
  • سپس دوباره فلکه گاز را باز کنید.
  • بعد از جاری شدن گاز متوجه صدا یا بوی گاز خواهید شد با این تفاوت که دیگر شعله ای وجود نخواهد داشت.
  • معمولا 15 تا 20 ثانیه طول می‌کشد که ترموکوبل وارد عمل شده و جریان گاز را قطع کند.
ترموکوبل اجاق گاز

اگر مدت زمان گفته شده سپری شده و جریان گاز قطع نشود، نشان دهنده آن است که ترموکوبل اجاق گاز شما ایراد فنی داشته و جهت حل مشکل، حتما به متخصصین تعمیرکار رجوع کنید.

اگر به هر دلیلی ترموکوبل شما ایراد داشته باشد شعله اجاق گاز حالت پایدار نداشته و بعد از روشن شدن شعله به سرعت خاموش خواهد شد.

نتیجه گیری

با گذشت زمان ابزار آلات و وسایل گاز سوز ایمن تر از قبل شده و استفاده از آن ها راحت‌تر شده است. در گذشته زمانی که هنوز وسایل گازسوز مجهر به ترموکوبل نشده بودند هنگام سرریز شدن غذا و یا به هر دلیل دیگری که شعله اجاق گاز خاموش می‌شد، گاز نشت پیدا کرده و در حالتی که کسی در خانه وجود نداشت و یا از نشت آن بی خبر بود در صورت ایجاد الکتریسیته باعث ایجاد آتش سوزی و یا انفجار در خانه می‌شد ولی امروزه وسایل گازسوز و به خصوص اجاق گاز مجهز به ترموکوبل شده و این مشکل بزرگ را حل کرده اند. تمامی‌ اجاق گاز های موجود در فروشگاه ال سل استاندارد بوده و مجهز به ترموکوبل می‌باشند، با استفاده از لینک زیر می‌توانید انواع مدل های اجاق گاز استاندارد را مشاهده و خریداری کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *